Viedeň - Niekoľko rakúskych spolkových krajín povolilo kontroverzne vnímaný odstrel vlkov. Ide o reakciu na zvýšený počet útokov vlkov na hospodárske zvieratá, čo v krajine vyvolalo diskusiu.
Svetový fond na ochranu prírody (WWF) tvrdí, že príkazy na zabíjanie vlkov porušujú európske právne predpisy, pretože tieto šelmy patria medzi chránené zvieratá.
V juhorakúskej spolkovej krajine Korutánsko bolo v tomto roku usmrtených päť vlkov. Na základe nových zákonov, ktoré vstúpili do platnosti v januári, bolo povolené usmrtenie ďalších ôsmich kusov. Susedné Tirolsko, známe voľným pasením dobytka na horských pastvinách, povolilo na základe vyhlášky z februára usmrtenie šiestich vlkov. Zatiaľ sa to neuskutočnilo.
"Znova a znova sú vlci pozorovaní v blízkosti osád a zabíjajú hospodárske zvieratá," povedal hovorca tejto spolkovej krajiny Maximilian Brandhuber. Dodal, že dôkazy o ich prítomnosti "od roku 2019 prudko vzrástli". Po vyhubení vlka v 19. storočí sa v uplynulých rokoch táto šelma postupne vracia a znovu osídľuje svoje niekdajšie biotopy v Rakúsku. Podľa oficiálnych odhadov bolo v roku 2022 napočítaných v krajine približne 80 vlkov. Vlk dravý je chránený smernicou Európskej únie z roku 1992, ktorá však stanovuje aj výnimky.
"Rakúsko zatiaľ nemá veľa vlkov a musí prispieť k ochrane tohto druhu, ako to robia ostatné európske krajiny," povedal expert WWF Christian Picher a vyzval Európsku komisiu, aby konala.
WWF tvrdí, že Rakúsko s deviatimi miliónmi obyvateľov by sa malo poučiť od susedných štátov, ako je napríklad Taliansko, ktoré "už majú v tejto oblasti desaťročia skúseností". WWF zároveň žiada Rakúsko, aby zlepšilo monitorovanie týchto zvierat. TASR o tom informuje podľa stredajšej správy tlačovej agentúry AFP.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies