BRATISLAVA - Daňové licencie mohli podľa Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR priniesť do štátneho rozpočtu viac peňazí. Keby totiž daňové úrady postupovali dôslednejšie, podľa kontrolórov mohol byť príjem z licencií vyšší.
NKÚ SR to skonštatoval po tom, ako ukončil kontrolu na Finančnom riaditeľstve SR, ktorá bola zameraná na postup správcu dane pri výbere daňových licencií od právnických osôb.
V roku 2014 bola podľa úradu priznaná výška daňových licencií z podaných daňových priznaní 104,1 milióna eur, v roku 2015 sa znížila na 96,1 milióna eur.
Kontrola však zistila, že daňové úrady nepostupovali podľa zákona, keď za roky 2014 a 2015 nevyzvali viac ako 44.000 daňových subjektov na podanie daňového priznania v náhradnej lehote.
"Kontrolóri ďalej zistili, že ak aj správca dane subjekty na podanie daňového priznania v náhradnej lehote vyzval, až 35.000 ich napriek tomu nepodalo," uviedla hovorkyňa NKÚ Daniela Bolech Dobáková.
Podľa zistení kontrolórov tak došlo k výpadku príjmov štátneho rozpočtu v minimálnej výške 38,2 milióna eur, keďže daňovú licenciu aspoň v jej minimálnej výške 480 eur do rozpočtu neodviedlo 79.498 právnických osôb založených pre účely podnikania.
Zároveň v roku 2014 ďalších vyše 9000 právnických osôb podalo daňové priznanie, ale nezaplatilo daňovú licenciu vo výške 6,7 milióna eur a za rok 2015 to bolo 15.000 právnických osôb, ktoré nezaplatili licencie v objeme 11,2 milióna eur.
Súčasne kontrolóri upozornili na to, že daňové úrady nekonajú dostatočne v prípade začatia daňového exekučného konania, aby vymáhali daňové licencie. "Napríklad v roku 2014 v prípade 1314 daňových nedoplatkov v objeme jedného milióna eur, v roku 2015 sa to zvýšilo až na 6433 daňových nedoplatkov vo výške 4,7 milióna eur. Ide o prípady, keď podnikatelia daňové priznanie podali, ale priznanú daňovú licenciu nezaplatili," vysvetlila hovorkyňa.
NKÚ SR si pritom myslí, že správca dane musí aktívne chrániť záujmy štátu, úzko spolupracovať s daňovými subjektmi a poskytovať im poučenie o ich povinnostiach. "Takisto je povinný bez zbytočných prieťahov vybaviť veci, ktoré sú predmetom správy daní a použiť najvhodnejšie prostriedky na správne určenie a vyrubenie dane," dodala Bolech Dobáková.
Kontrolóri preto finančnej správe odporučili operatívnejšie monitorovať nadväznosť procesných úkonov pri správe dane z príjmov právnických osôb. "Jednou z ciest môže byť tiež sprísnenie zákonom stanovených podmienok pre zánik obchodných spoločností s právnym nástupcom," uviedla hovorkyňa.
Kontrola zistila problémy aj v súvislosti s nedostatočným personálnym krytím. "Krokom k náprave je zvýšenie personálnych kapacít v rámci daňovej správy, keďže pri danom množstve subjektov je v niektorých prípadoch ťažké realizovať základné zákonné povinnosti," vysvetlila Bolech Dobáková.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies