Notre Dame je späť: Ale nie tak, ako ste ju poznali doteraz

NETKY.SK • 7 December 2024, 13:40 • 2 min
Notre Dame je späť: Ale nie tak, ako ste ju poznali doteraz

Je to oficiálne: Katedrála Notre Dame , ikona Paríža , bude oficiálne znovu otvorená 8. decembra 2024, po piatich rokoch reštaurátorských prác po požiari v roku 2019.

slovakia

left justify in out

Po piatich rokoch intenzívnej rekonštrukcie sa parížska katedrála Notre-Dame opäť otvára verejnosti. Tento ikonický symbol francúzskej gotickej architektúry, ktorý bol vážne poškodený požiarom v roku 2019, prešiel rozsiahlymi opravami a obnovou. Avšak, návštevníci, ktorí sa tešia na návrat do tejto historickej pamiatky, zistia, že Notre-Dame je teraz iná, než si ju pamätajú.

V noci požiaru, keď vzduch bol stále štipľavý od dymu, Macron zložil slávnostný sľub. „Obnovíme Notre Dame. Pretože to Francúzi očakávajú a pretože si to naša história zaslúži,“ povedal pred ruinami katedrály.

Spolupráca viac ako 250 firiem

Rekonštrukcia katedrály zahŕňala nielen obnovu pôvodných prvkov, ale aj integráciu moderných technológií. Napríklad, nové osvetlenie a zvukové systémy boli nainštalované, aby zlepšili zážitok návštevníkov. Vitráže boli dôkladne vyčistené a zreštaurované, čo prinieslo nový život do interiéru katedrály.

Proces obnovy nebol jednoduchý. Počasie, pandémia COVID-19 a technické problémy spôsobili niekoľko oneskorení. Napriek tomu sa podarilo dokončiť väčšinu prác v plánovanom termíne. Na rekonštrukcii sa podieľalo viac ako 250 firiem a stovky odborníkov, ktorí pracovali na tom, aby katedrála získala späť svoju pôvodnú krásu.

Notre-Dame je viac než len architektonický skvost; je to univerzálny symbol, ktorý má hlboký význam pre ľudí z celého sveta. Jej obnova je považovaná za symbol nádeje a odolnosti. Francúzsky prezident Emmanuel Macron pri prehliadke zrekonštruovanej katedrály vyhlásil, že je to "ohromujúce" a zdôraznil význam tejto pamiatky pre francúzsku kultúru a históriu.

Požiar napáchal na katedrále takmer miliardové škody.
Požiar napáchal na katedrále takmer miliardové škody.
Zdroj: foto: inquirer.com

Otváranie sa koná čoskoro

Hoci je katedrála opäť otvorená, práce na jej východnej strane budú pokračovať ešte niekoľko rokov. Diskutuje sa aj o možnom spoplatnení vstupu, čo by mohlo pomôcť financovať ďalšie údržbové práce. Očakáva sa, že Notre-Dame bude ročne navštevovať až 15 miliónov ľudí, čo je nárast oproti predchádzajúcim rokom.

Vzhľadom na to, že katedrála bude otvorená pre verejnosť 8. decembra, aj dnes zostáva príčina katastrofálneho požiaru, ktorý 15. apríla 2019 zachvátil pamätník, záhadou, hoci vyšetrovatelia sa domnievajú, že to bola náhoda.

Náklady na požiar neboli len finančné – starostlivé čistenie a obnova ukradli časť mystického šera a šarmu, ktoré si návštevníci zapamätajú.
Náklady na požiar neboli len finančné – starostlivé čistenie a obnova ukradli časť mystického šera a šarmu, ktoré si návštevníci zapamätajú.
Zdroj: foto: Patrick Zachmann—Magnum Photos for TIME

Takmer miliardová oprava

Bez ohľadu na to sú čísla v pozadí úsilia o rekonštrukciu zarážajúce. Obnova historickej pamiatky do jej bývalého stavu stála odhadom 700 miliónov eur. Celkovo sa v daroch od 340 000 darcov zo 150 krajín vyzbieralo 846 miliónov eur, pričom ďalšie prostriedky boli použité na obnovu iných pamiatok.

Najvyšší vyrúbaný dub mal výšku 27 metrov (88 stôp), vymenilo sa 1 300 kubických metrov kameňa, 8 000 organových píšťal (patriacich k najväčšiemu francúzskemu nástroju) vyčistili a preladili, 1 500 dubových lavíc bolo vytesaných, a toto všetko bolo prácou 2000 oddaných remeselníkov.

Náklady na požiar neboli len finančné – starostlivé čistenie a obnova ukradli časť mystického šera a šarmu, ktoré si návštevníci zapamätajú. Zodpovední však dúfajú, že to zabezpečí zdravie budovy na ďalšie storočia.

Vstup zostáva voľný

Začiatkom tohto mesiaca ministerka kultúry Rachida Datiová navrhla zaviesť vstupný poplatok 5 eur od kultúrnych návštevníkov, a nie od veriacich, aby pomohla financovať úsilie o zachovanie Notre Dame a ďalších historických náboženských budov vo Francúzsku. 

Francúzska organizácia pre národné dedičstvo Fondation du Patrimoine uviedla, že približne 5000 kostolov je v kritickom stave, pričom takmer 500 je zatvorených z dôvodu havarijného stavu. Podľa jej prezidenta Guillauma Poitrinala by vstupný poplatok mohol ročne vygenerovať 75 miliónov eur pre rizikové stránky a „mohol by pomôcť zabrániť ich úplnému zániku“.

Francúzski katolícki predstavitelia sú však rozhodne proti tejto myšlienke a zdôrazňujú, že francúzske kostoly by mali zostať slobodné pre všetkých, pričom citujú francúzsky zákon z roku 1905 zaručujúci voľný prístup k náboženským miestam. V nedávnom vyhlásení kapitula Notre Dame tvrdila, že vstupný poplatok by ubral zo zážitku, čím by sa obmedzil „zmysel pre spoločenstvo“, ktorý je ústredným prvkom lokality. Tvrdilo tiež, že vzhľadom na úzku veľkosť katedrály „by bolo ťažké rozlíšiť medzi návštevníkmi, pútnikmi a veriacimi“.

Zatiaľ čo vláda považuje poplatok za spôsob, ako zachovať dedičstvo Francúzska, cirkev trvá na tom, že Notre Dame by mala aj naďalej vítať hostí bez finančných bariér. Zatiaľ je teda prístup voľný.

Po piatich rokoch intenzívnej rekonštrukcie sa parížska katedrála Notre-Dame opäť otvára verejnosti.
Po piatich rokoch intenzívnej rekonštrukcie sa parížska katedrála Notre-Dame opäť otvára verejnosti.
Zdroj: foto: Render Palingenesis (Vincent Callebaut Architectures)

Zdroj textu: edition.cnn.com, lonelyplanet.com. Foto: youtube

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Lucie Balgová

Redaktorka spravodajského portálu Netky.sk. Venujem sa lifestylovým témam, psychológii, cestovaniu a gastronómii. Študovala som SOŠ masmediálnych a informačných štúdií. Aktuálne študujem vysokú školu svätého Cyrila a Metoda, taktiež v oblasti médií.

Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies