BRATISLAVA - Ministerstvo zahraničných vecí SR predstavilo nových riaditeľov Slovenských inštitútov v Prahe, Ríme a Viedni. Cieľom zmien je posilniť prezentáciu slovenského umenia, kultúry a tradícií v zahraničí.
Slovenské inštitúty v Prahe, Ríme a Viedni čakajú personálne zmeny, ktoré prinesú nové vedenie s jasnými víziami na rozvoj kultúrnej diplomacie.
V rámci pravidelnej rotácie diplomatov Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVaEZ SR) vysiela Katarínu Šmálovú, Editu Filadelfiovú a Ildikó Síposovú na riaditeľské pozície s cieľom posilniť medzinárodnú prezentáciu Slovenska.
Slovenské inštitúty sa dlhodobo osvedčujú ako významné centrá šírenia slovenskej kultúry, umenia a tradícií nielen medzi zahraničnou verejnosťou, ale aj medzi slovenskými krajanmi.
Minister zahraničných vecí Juraj Blanár zdôraznil, že Slovenská republika má deväť aktívnych inštitútov v popredných kultúrnych metropolách ako Berlín, Budapešť, Jeruzalem, Londýn, Paríž, Praha, Rím, Varšava a Viedeň.
"Slovenské inštitúty prispievajú k šíreniu pozitívneho obrazu Slovenska, podporujú kultúrnu a ekonomickú diplomaciu a zároveň poskytujú oporu slovenským krajanom,“ uviedol minister.
Na post riaditeľky Slovenského inštitútu v Prahe nastupuje Katarína Šmálová, ktorá má bohaté skúsenosti z oblasti medzinárodných vzťahov a marketingovej komunikácie. Jej prioritou bude zavedenie nových digitálnych platforiem na prezentáciu Slovenska, posilnenie synergie medzi kultúrou a ekonomikou, ako aj rozšírenie dosahu inštitútu v českých regiónoch.
V Ríme sa vedenia Slovenského inštitútu ujme diplomatka Edita Filadelfiová, ktorá plánuje zamerať svoju činnosť na oslovenie diplomatickej komunity, zahraničných Slovákov, ako aj talianskej a maltskej verejnosti.
Jej skúsenosti z pôsobenia na zastupiteľských úradoch v Bruseli, Paríži a Vatikáne budú kľúčové pre efektívnu prezentáciu slovenskej kultúry v tomto regióne.
Ildikó Síposová sa stane riaditeľkou Slovenského inštitútu vo Viedni, kde chce využiť svoje dlhoročné skúsenosti z kultúrnej diplomacie v Budapešti a Ženeve. Jej cieľom je prehlbovať spoluprácu s rakúskou verejnosťou a diplomatickými kruhmi, pričom plánuje aktívne prezentovať široké spektrum slovenskej kultúry.
Slovenské inštitúty tak naďalej zostávajú opornými bodmi pre krajanov, miestom medzikultúrneho dialógu a podporujú slovenské tradície, históriu a moderné umenie na globálnej úrovni. Ministerstvo zahraničných vecí zároveň pracuje na otvorení nového inštitútu v Pekingu, čím rozšíri svoje pôsobenie v Ázii.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies