Nový COVID variant XEC sa možno šíri rýchlejšie ako ostatné varianty, nejde však o radikálne odlišný variant.
Veľa ľudí žije v domnienke, že COVID a jeho následky už pominuli. Niekoľkoročné trvanie tohto vírusu malo veľké následky na ekonomiku aj domácnosti. Školy boli zatvorené a ľudia v zamestnaniach ako gastronómii trpeli nemalé následky. Nanešťastie sa po Európe šíri nový variant tohto vírusu.
Nový variant koronavírusu, ktorý sa šíri v Európe a na celom svete, by sa už čoskoro mohol stať dominantným, varujú lekári. Variant XEC je hybridom skorších omikrónových podvariantov KS.1.1 a KP.3.3, ktorý je v súčasnosti v Európe dominantný. Mutácie XEC by však túto jeseň mohli pomôcť ľahšiemu šíreniu, uviedli odborníci pre viaceré spravodajské médiá. Podľa hovorcu Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) však zatiaľ nespĺňa kritériá, aby sa stal variantom záujmu alebo záujmu orgánov verejného zdravotníctva.
"K dnešnému dňu bol hlásený veľmi obmedzený počet detekcií XEC," uviedol hovorca.
Odborníci sa domnievajú, že existujúce vakcíny proti COVID-19 by mali byť účinné proti variantu XEC, uviedla BBC News.
XEC bol prvýkrát hlásený začiatkom augusta 2024 v Nemecku a niekoľkých ďalších európskych krajinách, no odvtedy sa šíril ďalej, pričom bolo identifikovaných viac ako 600 prípadov v 27 krajinách v Európe, Severnej Amerike a Ázii. Vedci identifikujú prípady XEC pomocou verejnej databázy s názvom Gisaid , do ktorej sa nahrávajú genetické sekvencie vírusov na analýzu. Práve tu sú zaznamenané mutácie v SARS-CoV-2 (SARS-CoV-2 je vírus, ktorý spôsobuje COVID).
Krajiny s najvyšším počtom zistených prípadov XEC k 18. septembru sú USA (118), Nemecko (92), Spojené kráľovstvo (82), Kanada (77) a Dánsko (61). Samozrejme, tieto čísla môžu byť vyššie v krajinách, ktoré bežne nesekvenujú vzorky COVID.
Profesor Francois Balloux, riaditeľ Inštitútu genetiky na University College London, pre BBC News povedal, že hoci XEC má „miernu výhodu prenosu“ oproti iným nedávnym variantom Covid, vakcíny by mali stále ponúkať dobrú ochranu. Hovorí, že je možné, že XEC sa cez zimu stane dominantným subvariantom.
Riaditeľ Scripps Research Translational Institute v Kalifornii Eric Topol hovorí, že XEC „len začína“.
Zatiaľ nemáme údaje od pacientov alebo laboratórnych experimentov, ktoré by nám povedali, aký druh ochorenia XEC pravdepodobne spôsobí – hoci tieto údaje sa očakávajú čoskoro. Tento nový variant však bude pravdepodobne podobný iným variantom COVID, pokiaľ ide o spôsobenú chorobu, vzhľadom na podobnú genetickú informáciu. Takže príznaky ako vysoká teplota, bolesť hrdla s kašľom, bolesti hlavy a tela spolu s únavou treba očakávať.
Počet hospitalizácií sa zvyčajne zvyšuje v zime v dôsledku nižších teplôt a zvýšeného šírenia vírusov (kvôli tomu, že ľudia sú viac doma). Takže tieto zvýšenia, keď prídu, by nemali byť nevyhnutne spojené s novým variantom.
Väčšina ľudí sa cíti lepšie v priebehu niekoľkých týždňov po Covide, ale zotavenie môže trvať dlhšie. Existuje oveľa menej rutinného testovania ako predtým, takže je ťažké vedieť, koľko Covidu môže byť v okolí. Britská agentúra pre zdravotnú bezpečnosť (UKHSA) tvrdí, že je normálne, že vírusy mutujú a menia sa.
XEC je genetická odnož omikrónu, vysoko prenosného variantu, ktorý sa prvýkrát objavil v Južnej Afrike v roku 2021. „Tieto nové varianty si môžete predstaviť ako pravnúčatá alebo vnúčatá omikrónu,“ hovorí William Schaffner z Vanderbilt University Medical Center v Tennessee. To znamená, že má mnoho rovnakých charakteristík ako iné omikrónové podvarianty, ako je ľahké šírenie a menej závažné ochorenie ako najskoršie kmene SARS-CoV-2.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies