Nový zákon o ochrane svedka: Modernizácia boja proti závažnej kriminalite

NETKY.SK • 2 Apríl 2025, 16:35 • 2 min
Nový zákon o ochrane svedka: Modernizácia boja proti závažnej kriminalite

slovakia

left justify in out

BRATISLAVA - Slovensko prichádza s novou legislatívou na ochranu svedkov, ktorá začne platiť 1. mája 2025. Cieľom zákona je zvýšiť bezpečnosť ohrozených svedkov, zjednodušiť procesy ochrany a efektívne bojovať proti závažným trestným činom.


linkedinfacebooktwitterwhatsappinstagram

Národná rada SR schválila nový zákon o ochrane svedka, ktorý nadobudne účinnosť 1. mája 2025. Tento zákon nahrádza doterajšiu legislatívu z roku 1998 a prináša modernizované pravidlá na zabezpečenie ochrany a pomoci svedkom, ktorí čelia závažným ohrozeniam v súvislosti s trestnými činmi.

Návrh zákona pochádza z dielne Ministerstva vnútra SR a jeho cieľom je zefektívniť procesy ochrany svedkov, zjednodušiť administratívu a rozšíriť možnosti ochrany.

Nový zákon definuje, kto sa považuje za ohrozeného a chráneného svedka. Ohrozený svedok je ten, u koho vzniká dôvodná obava o život alebo zdravie po poskytnutí výpovede či dôkazu v trestnom konaní.

Po splnení zákonných kritérií sa ohrozený svedok stáva chráneným svedkom, ktorému poskytuje ochranu špeciálny útvar Policajného zboru v rámci programu ochrany.

Zákon rozširuje okruh trestných činov, pri ktorých je možné ochranu svedka uplatniť, vrátane obzvlášť závažných zločinov, terorizmu, trestných činov z nenávisti či zločinov organizovaných skupín.

Rovnako sa rozširuje aj spektrum subjektov, ktoré môžu iniciovať zaradenie svedka do programu ochrany – ide o vyšetrovateľov, prokurátorov alebo sudcov podľa štádia trestného konania. O návrhu na zaradenie svedka rozhoduje medzirezortná komisia zložená zo zástupcov ministerstva vnútra, spravodlivosti a generálnej prokuratúry.

Program ochrany svedka bude dobrovoľný, vyžadovať sa bude písomný súhlas svedka, ktorý môže program kedykoľvek ukončiť. Ochrana sa bude môcť vzťahovať aj na blízke osoby chráneného svedka a prebiehať v utajovanom režime.

V niektorých prípadoch môže zahŕňať zmenu identity, presídlenie do zahraničia a poskytovanie finančnej a sociálnej pomoci. Zákon zároveň stanovuje povinnosti chráneného svedka, ako aj pravidlá na kontrolu dodržiavania programu ochrany.

Zákon prináša možnosť predbežného vykonávania ochrany, ak bude bezprostredne ohrozený život alebo zdravie svedka. V takom prípade môže predseda komisie rozhodnúť samostatne bez zvolania celej komisie.

Nová právna úprava zohľadňuje aj potrebu ochrany počas väzby či trestu a umožňuje medzinárodnú spoluprácu, vrátane žiadostí zo strany iných štátov, medzinárodných organizácií a Medzinárodného trestného súdu.

Zákon vyžaduje aj novelizáciu ďalších zákonov vrátane zákona o Policajnom zbore, zákona o ochrane utajovaných skutočností a zákona o výkone trestu odňatia slobody. Nová úprava vytvára komplexný rámec pre ochranu svedkov, čím prispieva k boju proti závažnej kriminalite a zvyšovaniu bezpečnosti spoločnosti.


Zdroj textu: MV SR, Foto: freepik.com


Autor: Viktória Gromová

Študentka Dubnického inštitútu, odbor učiteľstvo praktickej prípravy v ekonomických predmetoch. pre redakciu Netky píšem domácu politiku a domáce dianie. O politiku sa zaujimam od 17 rokov a aktívne sa jej venujem od 19. Rada čítam ekonomické knihy. Zaujimam sa aj o celosvetové dianie.

Netky
Letné prázdniny o
00 DNÍ00 HODÍN00 MINÚT00 SEKÚND
logo
Copyright © 2025 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies