V Pásme Gazy začalo v sobotu rozsiahle očkovanie proti detskej obrne, ktoré spustili zdravotníci v spolupráci s OSN a mimovládnymi organizáciami. Očkovacia kampaň, ktorá sa začala v strednej časti enklávy, využíva humanitárne prestávky v bojoch, ktoré umožňujú bezpečné očkovanie detí. Cieľom je zaočkovať viac ako 640.000 detí mladších ako 10 rokov, aby sa zabránilo šíreniu tejto nebezpečnej choroby, ktorá sa v oblasti začiatkom augusta opäť objavila po štvrťstoročí.
Zdravotníci v Pásme Gazy začali v sobotu rozsiahle očkovanie proti detskej obrne.
Kampaň, ktorá sa začala v strednej časti enklávy, je výsledkom spolupráce miestnych odborníkov, OSN a mimovládnych organizácií, ako oznámil predstaviteľ ministerstva zdravotníctva Gazy.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok oznámila, že Izrael súhlasil so sériou trojdňových "humanitárnych prestávok" v bojoch v Gaze, čo umožní zdravotníkom očkovať deti.
Napriek pôvodným plánom na začiatok očkovania v nedeľu, očkovacia kampaň sa začala už v sobotu a zároveň sa spustila prvá trojdňová prestávka v bojoch.
Očkovanie sa presunie postupne na juh a sever Gazy, pričom aj tam budú následovať trojdňové prestávky v konflikte.
Cieľom kampane je zaočkovať viac ako 640.000 palestínskych detí mladších ako 10 rokov dvojdávkovou vakcínou.
K očkovaniu podnietil úrady prípad detskej obrny, ktorý bol potvrdený začiatkom augusta u desaťmesačného nezaočkovaného dieťaťa, čo bolo prvé hlásenie po približne štvrťstoročí.
WHO oznámila, že do Gazy už bolo dodaných 1,26 milióna dávok vakcíny a čoskoro dorazí ďalších 400.000 dávok.
Miera zaočkovania novorodencov v Gaze sa výrazne znížila po začatí izraelskej ofenzívy v októbri 2023, čo spôsobilo obmedzený prístup k zdravotnej starostlivosti.
Pred konfliktom bolo proti detskej obrne zaočkovaných 99 percent detí, ale v júli tohto roka len 86 percent, uviedol generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Detská obrna je infekčné ochorenie postihujúce najmä deti do piatich rokov, ktoré môže viesť k ochrnutiu končatín a niekedy aj k úmrtiu.
Liečba neexistuje, ale očkovanie je účinnou prevenciou. Poliovírus sa často prenáša kontaminovanou vodou.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies