Od stredy 20. mája sa začne ďalšia, v poradí štvrtá fáza uvoľňovania reštriktívnych opatrení prijatých v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu. Na tlačovej konferencii to v pondelok oznámil predseda vlády SR Igor Matovič.
Ako bude vyzerať 4 fáza?
Slovensko pokračuje v uvoľňovaní opatrení zavádzaných s cieľom eliminovať šírenie nového koronavírusu. Ako v pondelok na tlačovej konferencii uviedol premiér Igor Matovič, od stredy 20. mája sa zavádza 4. fáza uvoľňovania.
Povolené tak budú za dodržiavania stanovených podmienok napríklad aj hromadné podujatia, kiná a divadlá s účasťou do 100 ľudí, vnútorné športoviská a plavárne pre športové kluby či verejné stravovanie v interiéroch. Otvoria sa tiež všetky obchodné centrá, s výnimkou ich detských kútikov. Vonku a pri rozostupoch vyšších ako 5 metrov už nebude povinné nosenie rúšok a pri návrate spoza hraníc do 24 hodín nebude potrebný test ani karanténa.
Deti sa môžu vrátiť do škôl
Od 1. júna sa opäť otvoria základné školy, do ktorých sa môžu vrátiť žiaci prvého až piateho ročníka. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) v pondelok informoval, že od tohto dátumu sa môžu vrátiť aj deti do materských škôl.
Rodičia, ktorí deti nechajú doma po otvorení škôlok a škôl, budú mať naďalej nárok na OČR
Rodičia, ktorí nechajú svoje deti doma aj po plánovanom otvorení škôl a škôlok, budú mať naďalej nárok na pandemické ošetrovné. Pred pondelkovým rokovaním vlády to potvrdil minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak. Podľa neho nebude potrebné meniť súčasné znenie zákona. "Dospeli sme k takému právnemu názoru, že nebude potrebné meniť legislatívu," povedal.
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak
Rezort práce a sociálnych vecí sa podľa Krajniaka dohodol s ministerstvom školstva na tom, že školské zariadenia pošlú Sociálnej poisťovni zoznam žiakov, ktorí nastúpili do školy a zoznam žiakov, ktorí zostali doma. "Na základe toho bude môcť žiadať rodič o pandemické ošetrovné," povedal Krajniak.
Verejnosť zatiaľ bez prístupu
Šéf vládneho kabinetu zdôraznil, že táto vlna otvárania sa netýka vstupu na plavárne a do športových hál pre verejnosť, toto bude témou o dva týždne. Zároveň sa v krajine otvára aj prevádzkovanie kontaktných športov vo vonkajších priestoroch: "Týka sa to teda nielen už iba bezkontaktných športov, ale všetkých, ktoré sa vykonávajú vonku. Zostáva však v platnosti nariadenie z prvej fázy otvárania, teda bez šatní a obecenstva."
Diváci na tribúnach?
Hlavný hygienik SR Ján Mikas zdôraznil, že v ďalšej fáze od 3. júna plánujú umožniť aj vrcholové súťaženie: "Zatiaľ však bez divákov." V súvislosti s fandením na tribúnach nie sú vízie až také otvorené, masové podujatia akéhokoľvek druhu s návštevnosťou nad tisíc ľudí sa tak skoro neumožnia, možno až do konca roka.
Ak sa však v ďalšej fáze uvoľňovania zruší aj zákaz organizácie športových súťaží, niektoré z nich by mohli mať malú divácku kulisu, lebo všeobecné nariadenie povoľuje od 20. mája organizovať hromadné podujatia do sto ľudí. Týkať sa to však asi nebude futbalovej Fortuna ligy, ktorá deklarovala plánovaný reštart prerušenej sezóny na 6. júna. Hracie i realizačné tímy, usporiadateľské zložky a pracovníci médií túto kapacitu takmer naplnia.
Začalo sa to v marci
K plošnej výluke športového života došlo na Slovensku 9. marca. Ústredný krízový štáb SR a dosluhujúca vláda Petra Pellegriniho vydali nariadenie okamžitého zákazu usporiadania všetkých športových podujatí v krajine. Opatrenie bolo vydané predbežne na dva týždne, postupne sa však rozšírilo splynutím s ďalšími mimoriadnymi opatreniami proti šíreniu koronavírusu nového typu (ochorenie COVID-19).
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies