BRATISLAVA - Telesné a duševné zdravie spolu často úzko súvisia a ovplyvňujú sa. Psychické napätie môže vyvolať rôzne fyzické prejavy, napríklad tráviace ťažkosti či bolesti hlavy. Upozornil na to Odbor podpory zdravia a výchovy k zdraviu Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR pri príležitosti utorkového Svetového dňa duševného zdravia. Duševné zdravie podľa neho možno podporiť viacerými aktivitami.
"Zanedbanie starostlivosti o psychické zdravie môže viesť k javu, ktorý sa označuje ako somatizácia. Ide o prenesenie psychického napätia do telesnej oblasti, ktoré vyvoláva fyzické prejavy (tráviace ťažkosti, bolesti hlavy alebo iných častí tela). Somatizácia sa môže prejaviť, ak sme príliš vyťažení, v strese, prípadne keď sme úzkostní a depresívni," priblížil odbor na webe ÚVZ.
Problémy s duševným zdravím môžu tiež ovplyvniť myslenie, náladu a správanie ľudí. "Keď sa cítime duševne dobre, v duševnej pohode môžeme produktívne pracovať, užívať si voľný čas a aktívne prispievať do života komunít, ktorých sme súčasťou," ozrejmil odbor. Dôležitým atribútom duševnej pohody je podľa neho byť odolný a schopný vyrovnať sa s bežnými životnými problémami.
Duševné zdravie možno podľa odboru podporiť napríklad oddychom, dostatkom spánku, čítaním kníh, športom či trávením viac času v prírode. Odporúča tiež udržiavanie starých priateľstiev a nadväzovanie nových. "Trávte čas s ľuďmi, ktorí vnášajú do vášho života smiech, humor," podotkol. Na ľudí tiež apeluje, aby si našli aktivity, ktoré ich tešia. Zároveň neodporúča preceňovanie síl. "Hľadajte niekoho, kto vás vypočuje a odpovie vám. Ak potrebujete odbornú pomoc, vyhľadajte ju," dodal.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies