BRATISLAVA - Ľudia trpiaci zápalovým ochorením čriev (IBD) majú viac ako dvakrát vyššie riziko vzniku demencie.
"Naše zistenia ukazujú, že možno existuje prepojenie medzi IBD a neurokognitívnym poklesom," uviedol jeden z autorov novej štúdie Bing Zhang z University of California v San Franciscu.
Spúšťač procesov
Výskum síce nepreukázal, že IBD spôsobuje demenciu, ale Zhang a jeho kolegovia načrtli niekoľko spôsobov, ako môžu byť spojené. Podotkli, že chronický zápal považujú za spúšťač procesov, ktoré súvisia s Alzheimerovou chorobou a krvné zrazeniny a mŕtvica súvisia s vaskulárnou demenciou. Ďalšou možnosťou je súvis s narušením črevného mikrobiómu, ktorý zrejme zohráva úlohu pri IBD.
'Dementia research must not be an afterthought': Why the Government must support medical research charities @alzheimerssoc @amrc https://t.co/l7BcsBDAI3
— Fiona Carragher (@FiCarragher) June 24, 2020
Výskumníci z Taiwanu a USA v žurnále Gut uviedli, že z taiwanskej databázy vybrali 1742 ľudí starších ako 45 rokov, ktorým od januára 1998 do decembra 2011 najmenej dvakrát diagnostikovali IBD. V tom čase však netrpeli demenciou. Ku každému z nich priradili 10 osôb bez IBD a demencie, pričom ich rozdelili podľa veku, pohlavia a iných faktorov. Všetkých sledovali do konca roka 2013 alebo do ich smrti.
Výsledky ukázali, že demencia sa vyskytovala častejšie u ľudí s IBD. Počas pozorovania sa demencia objavila u 5,5 % ľudí s IBD a u 1,4 % osôb bez tohto ochorenia. Vekový priemer prvej skupiny bol 76 rokov, čo je o sedem rokov menej ako u tých bez IBD.
Črevá sú zodpovedné za viaceré ochorenia
Po zohľadnení všetkých faktorov, akými sú vek, pohlavie a iné choroby, mali ľudia s IBD 2,5-krát vyššie riziko vzniku akejkoľvek demencie, pričom až šesťkrát vyššie riziko v súvislosti s Alzheimerovou chorobou.
Fiona Carragher z Alzheimer’s Society uviedla, že úloha zdravia čriev a črevného mikrobiómu bola kľúčovou vo výskume demencie. Upozornila však, že štúdia nepreukázala, že by IBD priamo zvyšovalo možnosť vzniku demencie v neskoršom veku.
Prof. Tom Foltynie @foltynie presenting the upcoming trial of Exenatide as potential treatment to slow #Parkinsons disease progression at the @CureParkinsonsT Autumn research meeting. pic.twitter.com/cf9rJwCIA3
— MovementDisordersUCL (@MDC_IoN_UCL) October 28, 2019
"Existuje množstvo ďalších faktorov, ktoré v štúdii nebrali do úvahy. Patria medzi ne strava, cvičenie a súčasti psychického zdravia, ako depresia a hnev, ktoré takisto môžu zohrávať svoju úlohu," ozrejmila.
Tom Foltynie z UCL Queen Square Institute of Neurology s tým súhlasil, no podotkol, že priame spojenie medzi IBD a demenciou nemožno vylúčiť.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies