ADDIS ABEBA - Afrika potrebuje podporné politiky a robustnú infraštruktúru, aby mohla využiť neobmedzené možnosti umelej inteligencie (AI) a preskočiť jej rozvoj, uviedli odborníci.
Výzva zaznela v panelovej diskusii na tému „Podpora prosperity prostredníctvom politík v oblasti umelej inteligencie v Afrike“ na okraji prebiehajúceho 56. zasadnutia Konferencie afrických ministrov financií, plánovania a hospodárskeho rozvoja Organizácie Spojených národov pre Afriku (UNECA) v Zimbabwe, podľa nedeľnej tlačovej správy UNECA.
UNECA so sídlom v Addis Abebe v Etiópii uviedla, že experti sa zhodli, že AI by predstavovala obrovské možnosti rozvoja pre Afriku, ak by existovali správne politiky a infraštruktúry.
"Dôležité je mať správne politiky na reguláciu používania umelej inteligencie a zároveň predchádzať jej rizikám, ale Afrika by nemala čakať, kým budú regulácie na mieste, aby prijala túto technológiu," uviedol Ousman Bah, minister komunikácií a digitálnej ekonomiky Gambie, podľa vyhlásenia.
Podľa výskumu prezentovaného na panelovej diskusii má umelej inteligencii potenciál prispieť až do výšky 15,7 bilióna dolárov do globálnej ekonomiky do roku 2030, z čoho by 1,2 bilióna dolárov mohlo byť generovaných v Afrike, čo predstavuje 5,6 percentný nárast hrubého domáceho produktu kontinentu do roku 2030.
Sandra Makumbirofa, vedúca ekonómka z Research ICT Africa, uviedla, že AI má transformačný potenciál na podporu afrických ekonomík prostredníctvom efektívneho finančného začlenenia, vytvárania pracovných miest a lepšieho poskytovania verejných služieb. Väčšina trhovej hodnoty AI sa však realizuje v Spojených štátoch a Číne, uviedla s odvolaním sa na výskum Konferencie OSN o obchode a rozvoji.
"Pre africké krajiny je preto dôležité, aby sa aktívne zúčastňovali na globálnych fórach, aby sa zabezpečilo zastúpenie ich záujmov," povedala Makumbirofa.
Baratang Miya, výkonná riaditeľka Girlhype Coders Academy so sídlom v Južnej Afrike, uviedla, že vlády by mali regulovať a motivovať zainteresované strany v hodnotových reťazcoch AI so zameraním na malé a stredné podniky, aby podporili inovácie a spravodlivý prístup k technológiám AI.
Miya tiež zdôraznila, že je potrebné, aby africké vlády vytvorili etické rámce pre vývoj a nasadenie AI, ktoré by sa zaoberali otázkami, ako sú súkromie údajov, bezpečnosť, transparentnosť a zodpovednosť v systémoch AI.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies