BRATISLAVA - Akonáhle začne polícia v nejakom prípade trestné stíhanie, musí byť vo veci ustanovený dozorujúci prokurátor. Pre portál Webnoviny.sk to uviedla rektorka Akadémie Policajného zboru v Bratislave a odborníčka na trestné právo Lucia Kurilovská.
Vzťah profesií
Policajt vykonávajúci vyšetrovanie je podľa nej prokurátorovi podriadený, ale nemusí od neho žiadať súhlas na všetky úkony.
"Prokurátor dáva súhlas alebo príkaz na niektoré presne stanovené zaisťovacie úkony alebo úkony na zabezpečovanie informácií prostredníctvom operatívno-pátracej činnosti," uviedla.
Existujú však výnimky
Naopak niektoré úkony môže policajt uskutočniť sám, napríklad predvolávať svedkov alebo priberať znalcov, pričom v niektorých situáciách stačí iba dodatočný súhlas prokurátora.
"Keby prokurátor dodatočne nedal ten súhlas, všetky dôkazy získané tým úkonom sa považujú za neplatné," zdôraznila Kurilovská. Zároveň podľa nej môže prokurátor úkony policajtovi aj nariadiť.
Čo všetko je v moci prokurátora?
Prokurátor má, podľa Kurilovskej, ako "pán sporu" takisto, v prípade, že bolo vznesené obvinenie, právomoc trestné konanie postúpiť, prerušiť, zastaviť, prípadne navrhnúť uzavretie dohody o vine a treste. Dodala, že prokurátor má tiež právo rozhodnúť o prepustení väzobne stíhanej osoby, keď pominú dôvody väzby.
Posudzovanie
Sudca pri rozhodovaní o väzbe zároveň preskúmava samotné obvinenie. Tým pádom ďalšia nezainteresovaná osoba posudzuje, či je vznesené obvinenie jasné, dostatočné alebo správne.
"Každá skutočnosť musí byť niečím podložená, musí byť overená a v súvislosti s výpoveďou musia byť získané ďalšie dôkazy," dodáva rektorka Akadémie Policajného zboru.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies