Odchádzajúci minister zahraničných vecí USA Antony Blinken sa vyjadril k náročným rokovaniam s izraelskými lídrami a kritizoval nedostatok globálneho tlaku na Hamas, aby ukončili vojnu a prepustili rukojemníkov. Blinken odhalil, že musel niekoľko hodín presviedčať izraelských predstaviteľov o nevyhnutnosti humanitárnej pomoci pre Palestínčanov v Gaze.
Rokovania s Izraelom
Blinken uviedol, že počas svojej cesty do Izraela 12. októbra 2023, päť dní po brutálnom útoku Hamasu, strávil deväť hodín diskusiami s izraelskými predstaviteľmi vrátane premiéra Benjamina Netanjahua. Témou rokovaní bola humanitárna pomoc pre obliehanú Gazu, ktorá čelila katastrofálnym podmienkam po začatí konfliktu.
„V Izraeli bola po 7. októbri traumatizovaná celá spoločnosť. Nešlo len o predsedu vlády alebo lídrov, ale o úplne presvedčenie, že žiadna pomoc by nemala doraziť k Palestínčanom v Gaze. Musel som použiť hrozbu, že prezident Joe Biden do krajiny nepríde, ak pomoc nezačne prúdiť,“ uviedol Blinken.
Tento krok viedol k dohode o otvorení prechodov, ako je Rafah, a neskôr aj ďalších hraničných priechodov, aby sa humanitárna pomoc dostala k civilistom.
Hamas a rukojemníci
Blinken sa vyjadril aj k rokovaniam o prepustení rukojemníkov, ktoré opakovane zlyhali. Podľa jeho slov bola hlavná prekážka Hamas, ktorý blokoval dohody o prímerí.
„Hamas opakovane neuzavrel dohodu, ktorú mal uzavrieť. Vždy, keď sme verejne vyvinuli tlak na Izrael, Hamas zmenil svoju pozíciu a odmietol podmienky dohody,“ povedal Blinken. Tiež kritizoval nedostatočný globálny tlak na Hamas, aby ukončil konflikt a vzdal sa zbraní.
„Prečo svet nevyvíja jednoznačný tlak na Hamas, aby ukončil utrpenie, ktoré spôsobil? Kde je medzinárodná podpora pre Palestínsku spoločnosť, ktorá je rukojemníkom Hamasu?“ dodal.
Humanitárna kríza v Gaze
Humanitárna situácia v Gaze zostáva závažná. Izrael tvrdí, že do oblasti pustil tisíce kamiónov s potravinami, vodou a zdravotníckym materiálom, no značnú časť týchto zdrojov kontroluje Hamas. Medzinárodné organizácie na druhej strane obviňujú Izrael z blokovania dodávok pomoci.
Izraelské úrady však výrazne obmedzili prístup pomoci v očakávaní nástupu novej americkej administratívy pod vedením Donalda Trumpa, ktorý pravdepodobne zmení prístup USA k tejto situácii.
Odchádzajúci minister zahraničných vecí Antony Blinken zdôraznil, že konflikt v Gaze vyžaduje medzinárodnú spoluprácu a rázne kroky na oboch stranách. Jeho kritika Hamasu za neochotu k mieru a snaha presadiť humanitárnu pomoc v obliehaných oblastiach zanechávajú dôležitý odkaz pre budúcu americkú politiku v regióne.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies