ŽENEVA - Dve agentúry Organizácie Spojených národov vyzývajú európske krajiny, aby obnovili v Stredomorí operácie zamerané na záchranu migrantov a zastavili ich navracanie do Líbye.
Ako v piatok napísala tlačová agentúra DPA, výzva agentúr OSN, zverejnená vo štvrtok, prichádza po leteckom útoku na líbyjské zadržiavacie stredisko pre migrantov a v čase pokračujúceho napätia medzi Talianskom, Maltou a charitatívnymi organizáciami zachraňujúcimi migrantov na mori.
"V minulosti plavidlá európskych štátov vykonávajúce pátracie a záchranné operácie zachránili tisíce životov," uviedli v stanovisku Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) a Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM). "Mali by v tejto dôležitej práci pokračovať," dodali.
Upozornili, že aj lode humanitárnych organizácií "zohrávajú v Stredozemnom mori podobne dôležitú úlohu a nesmú byť za zachraňovanie životov na mori pokutované".
Operácia Európskej únie s názvom Sophia (predtým známa ako EU NavFor) ukončila námorné hliadky v Stredomorí v marci tohto roka v dôsledku nezhôd v otázke, ako by mali byť zachránení migranti prerozdelení medzi členské krajiny EÚ.
667 people have died or gone missing crossing the Mediterranean so far this year.
— AJ+ (@ajplus) July 12, 2019
Since 2014, that number is over 18,000.
The UN says many disappear "without a trace" traveling on unsafe wooden or inflatable boats.
At least 678 of them were children. pic.twitter.com/oRhY5MlNF3
Diplomati EÚ sa síce rozhodli predĺžiť operáciu o šesť mesiacov po uplynutí termínu 31. marca, ale namiesto hliadok sa operácia spolieha na vzdušné misie a úzku spoluprácu s Líbyou.
Taliansky krajne pravicový minister vnútra Matteo Salvini v minulosti odmietol existujúcu dohodu, podľa ktorej by všetkých migrantov zachránených na mori privážali do talianskych prístavov.
Podľa UNHCR a IOM "by sa malo vynaložiť všetko úsilie, aby sa zabránilo vyloďovaniu ľudí zachránených v Stredozemnom mori v Líbyi, ktorú nemožno považovať za bezpečný prístav".
V Líbyi, kde v okolí metropoly Tripolis zúri ozbrojený konflikt, si bombardovanie zadržiavacieho strediska pre migrantov na jeho predmestí z dňa 3. júla vyžiadalo viac ako 50 mŕtvych.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies