OSN opäť hlasovala a odsúhlasila členstvo Palestínskej autonómie v OSN (komentár Iva Samsona)

NETKY.SK • 13 Máj 2024, 14:00 • 2 min
OSN opäť hlasovala a odsúhlasila členstvo Palestínskej autonómie v OSN (komentár Iva Samsona)

Hlasovanie 10. mája 2024 v tejto najväčšej svetovej mašinérii na diplomaciu, ale s minimálnymi vojenskými spôsobilosťami, majú svoju dlhú tradíciu. Vo veci návrhov na členstvo dvoch palestínskych entít – Západného brehu a Pásma Gazy – je OSN rekordmanom. Treba zobrať na zreteľ, že zo 193 členských krajín OSN v minimálne dvoch tretinách panujú diktátorské alebo autoritárske režimy. Ide, samozrejme, o pohľad zo „západu“. Inak vo všetkých členských krajinách OSN bez výnimky panuje „vláda ľudu“.

slovakia

left justify in out

Harmóniu X-tého hlasovania o plnoprávnom členstve narušili rebeli, Česko sa k nim pridalo

Hlasovanie o plnoprávnom členstve Palestínskej autonómie v najpočetnejšej a unikátnej svetovej organizácii prebehlo v piatok 10. mája 2024 štandardne (konkrétne údaje preberá autor z Al Jazeera and News Agencies). Za členstvo „Palestíny“ (Palestína ešte nie je medzinárodne uznaný štát) hlasovalo 143 členských krajín tejto organizácie. Deväť z nich povolenie pre Palestínsku samosprávu stať sa členom odmietlo. Neprekvapuje, že medzi tých, ktorí sa – samozrejme popri USA – spoločne s Izraelom, postavili proti prúdu patrila Česká republika.


Mierne prekvapila Argentína, ktorá tiež povedala „nie“. Skutočným šokom bola plavba proti prúdu zo strany Maďarska, momentálne asi najväčšieho spojenca Ruska v strednej východnej Európe. Budapešť hlasovala proti. Rebelov Al Jazeera narátala celkom deväť, ďalších 25 členov OSN „abstinovalo“ - zdržalo sa hlasovania. Patria tam pobaltské štáty, Taliansko, Fínsko, Gruzínsko, Kanada...

 

Stať sa členom OSN nie je „kumšt“

Je tu však jeden problém. Hlasovanie v istej podradnej miestnosti kolosu OSN v New Yorku – vo Valnom zhromaždení OSN – má iba poradný charakter. Z OSN ako organizácie vás v podstate nemôžu ´vyhodiť´. Ostávate tam bez ohľadu na charakter vlády, štátne puče, porušovanie ľudských práv, diskriminácii „menejcenných“ a genocídy. Neplatené pravidlo znie. Kto ovláda hlavné mesto, ten reprezentuje „mapový“ štát v OSN.


Ten „kumšt“ spočíva inde. Žiadosti palestínskych Arabov (Palestínčanov) o vstup do tejto univerzálnej organizácie sa dajú počítať na tucty. Od roku 2012 má Palestínska autonómia aj tak v OSN status “pozorovateľa“, ale nie člena. A v tom práve tkvie tá hlavná ťažkosť. Len minulý mesiac USA podobnú žiadosť Palestínčanov v OSN odmietli (Charta OSN nepozná výraz „veto“ členovia vyvolenej päťky proste „nesúhlasia“).

OSN má základnú dvojstupňovú hierarchiu. Základný „plebs“ predstavuje Valné zhromaždenie, skupinu vyvolených potom Bezpečnostná rada OSN. Tam platí zdanlivo princíp relatívne silnej – štatisticky – absolútnej väčšiny. Znamená to, že ak z pätnástich členov tejto vyvolenej skupiny súhlasí v rozhodnutím, je verdikt platný. Háčik je však očividný. V skupine vyvolených sa nachádza aj skupinka vyvolenejších. Neoficiálne ju nazývajú „Päťka“. Prečo do nej patria USA, Čína a Rusko je pochopiteľné. Prečo však v nej stále zostávajú pozostatky koloniálneho sveta ako Francúzsko a Veľká Británia a nenájdeme tam Indiu, je otázka pre vešticu.

Ilustračné foto - sídlo OSN v New Yorku.
Ilustračné foto - sídlo OSN v New Yorku.
Zdroj: UN Photo / Manuel Elias

Nedostatky OSN ešte raz

OSN nie je medzinárodná vláda ani medzinárodný súd. Nie je to už vôbec nadnárodná organizácia, aj keď také ambície vari v roku 1945 mala. Uznanie každej krajiny je vecou jedného každého štátu a jeho vlády. Veľkým gestom je nadviazanie diplomatických vzťahov s inou krajinou.

Pri žiadosti o členstvo v OSN musí „entita“, v tomto prípade obe oblasti Palestínskej autonómie, požiadať o niekoľko „vecí“.

  • Požiadajú generálneho tajomníka OSN (a takých tu už bolo!) so sľubom, že žiadateľ bude dodržiavať Chartu OSN;
  • Najvyšší úradník OSN sa formálne opýta Bezpečnostnú radu OSN a požiada o posúdenie žiadosti;
  • BR OSN môže aj nemusí odporučiť prijatie žiadateľa. Podľa vyššie uvedených kritérií,„veto“ jedného štátu vyvolených z najvyvolenejších stačí na to, aby sa žiadateľ do OSN nedostal. Môže ostať „pozorovateľom“.

Inými slovami, neexistujúci štát palestínskych Arabov sa do OSN nedostane, ak nebude súhlasiť jeden z veľkej „Päťky“. Podobne ako sa Kosovo nestane plnoprávnym členom OSN, ak napr. Rusko podá „veto“. Čo ochotne urobí. Svet je nespravodlivý, ale buďme radi, že je zatiaľ taký, aký je.


Zdroj: Ivo Samson, Foto: Arab News / AFP / Ronaldo Schemidt

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Marek Nemček

Mám cez 29 rokov a študoval som žurnalistiku na UKF v Nitre. Pre Netky pracujem od apríla 2023, a snažím sa prinášať aktuality z domáceho i zahraničného spravodajstva. Medzi moje najväčšie vášne a záľuby patrí hudba, obzvlášť tá z 90. rokov, keďže som typické '90s baby'. Knihy nečítam, radšej uprednostňujem filmy, a to taktiež staršie, žiadne nové blockbustery. Popri aktualitách z domova/zahraničia taktiež rád 'rýpem' do noviniek z vedy a techniky či histórie, takže aj v týchto témach som celkom doma.

Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies