TIBET – Čínske ľadovce sa roztápajú a začínajú tam rásť rastliny. Vedci bijú na poplach.
Ľadovce v drsných horách Nan-šan, ktoré sa nachádzajú na okraji Tibetskej náhornej plošiny, sa roztápajú za posledné roky oveľa rýchlejšie, ako vedci očakávali.
Skupina glaciológov (*pozn. red. odbor zaoberajúci sa zákonitosťami ľadovcov a trvalej snehovej prikrývky) a ekológov chodia pravidelne do oblasti Richthofenovho pohoria, kde robia odborné analýzy tohto rapídneho ústupu ľadovcov. V tejto oblasti sa pritom nachádza až 2684 ľadovcov, ktoré naznačujú rovnaký trend.
Vedci sa zhodujú, že postup roztápania je šokujúci, pričom to pripisujú nepriaznivého trendu globálneho otepľovania. Zároveň upozorňujú, že tento problém sa týka celého ázijského vysokohorského regiónu Hindúkuš,
Prečítajte si tiež: Príroda volá o pomoc, v priebehu polstoročia sme prišli o dve tretiny zvierat
V tomto regióne je dokonca viac snehu a ľadu ako kdekoľvek inde na svete, s výnimkou severného a južného pólu, preto sa aj označuje ako „tretí pól“.
Vedci tiež upozorňujú na negatívne dopady najmä pre Činu. Hovoria o tom, že táto krajina sa v budúcnosti pravdepodobne nevyhne dlhodobému a zdrvujúcemu nedostatku vody.
Mohlo by ťa zaujímať: Počas nasledujúceho pol storočia sa bude štvornásobne rýchlejšie oteplovať
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies