BRATISLAVA - V ankete mesačníka Film.sk hlasovali renomovaní slovenskí vedci, teoretici a kritici. Napokon sa zhodli na snímke režiséra Dušana Hanáka. Dvadsiatku najlepších filmov ankety uvedie od februára bratislavské Kino Lumiére.
Odborníci rozhodli, že Slovenským filmom storočia je psychologická dráma 322 (1969). „Anketa vznikla pri príležitosti storočnice slovenskej kinematografie a je vyvrcholením aktivít Slovenského filmového ústavu (SFÚ), ktoré minulý rok pripravil na oslavu tohto výročia,“ informovala Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ.
Dušan Hanák
Víťazný počin režiséra Dušana Hanáka 322 je príbehom o chorobe jednotlivca a spoločnosti, ktorý vznikol na motívy poviedky Jána Johanidesa Potápača priťahujú pramene mora. Trojicu snímok na vrchole rebríčka dopĺňajú film Petra Solana Kým sa skončí táto noc (1965) a Hanákov dokument Obrazy starého sveta (1972).
Prečítajte si tiež: REPORTÁŽ Manželia Svobodovci priniesli na Slovensko Pomstiteľa
Odkaz kinematografie zo zlatých šesťdesiatych dominuje v celom rebríčku, zastúpení sú v ňom kľúčoví režiséri tohto obdobia, ako Štefan Uher, Eduard Grečner, Peter Solan, Juraj Jakubisko či Elo Havetta. Nechýba v ňom najvýznamnejší tvorca slovenského animovaného filmu Viktor Kubal, najplodnejší režisér 90. rokov slovenskej kinematografie Martin Šulík alebo pozoruhodné súčasné diela. Zastúpenie v ňom majú aj ženy-režisérky Viera Čákanyová a Eva Štefankovičová so svojimi dokumentmi.
Z filmu Krvavá pani
Všetkých 20 filmov ankety uvedie Kino Lumiére postupne s mesačnou periodicitou. Premietať budú v poradí od 20. filmu po prvý. Cyklus otvorí v sobotu 12. februára o 18:20 Kubalov animovaný film Krvavá pani (1980). Film o zločine a láske, inšpirovaný historickou legendou o krutej Čachtickej panej, budú premietať presne po 41 rokoch od premiéry, ktorá sa uskutočnila 12. februára 1981 v kine Slovan v Bratislave. Večer venovaný ankete bude súčasťou 8. ročníka prehliadky Týždeň slovenského filmu, ktorá sa tento rok uskutoční od 4. do 10. apríla.
Možno vás zaujme: Whoopi Goldberg má problémy pre vyjadrenie o holokauste
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies