Pád režimu: Tisíce väzňov oslobodených z tajných sýrskych väzníc + VIDEO

NETKY.SK • 10 December 2024, 09:35 • 3 min
Pád režimu: Tisíce väzňov oslobodených z tajných sýrskych väzníc + VIDEO

Počas intenzívnej ofenzívy na oslobodenie Sýrie opozícia rozbila reťazec väzníc známych svojimi krutými podmienkami. Tie boli charakteristickým znakom režimu Baššára al-Asada, ktorý nakoniec padol. Toto oslobodenie prinieslo nádej nespočetným rodinám, ktoré dlho čakali na správu o svojich nezvestných blízkych.

slovakia

left justify in out

Oslobodenie miest a väzníc

Opoziční bojovníci postupovali zo severu krajiny a oslobodili kľúčové mestá ako Aleppo, Hama, Homs a Damask. Počas tohto postupu rozbíjali centrálne väznice a oslobodzovali väzňov.

Opozičné sily a humanitárne organizácie začali otvárať tajné cely a odhaľovať miesta, kde boli ľudia nezákonne držaní. Toto úsilie prinieslo svetlo do temných zákutí sýrskych väzníc a poskytlo nádej rodinám, ktorých blízki "zmizli" v rámci brutálneho režimu.

Podmienky v sýrskych väzniciach

Podľa OSN existovalo viac ako 100 väzenských zariadení a nespočetné množstvo tajných miest, ktoré slúžili ako mučiarne. Medzi najznámejšie patrili Tadmor v púšti pri Palmýre a Sednaya neďaleko Damasku.

Podmienky vo väzniciach boli nepredstaviteľné. V roku 2014 dezertér s prezývkou "Cézar" priniesol dôkazy o zverstvách, keď odhalil tisíce fotografií znetvorených tiel väzňov, ktorí zomreli na následky mučenia alebo boli popravení. Organizácia Human Rights Watch odhaduje, že tieto dôkazy potvrdzujú smrť najmenej 6 786 ľudí. Amnesty International označila väznicu Sednaya za "bitúnok", kde bolo tisíce ľudí popravených alebo umučených na smrť.

Zločiny proti ľudskosti

Sýrske väznice sa stali symbolom zločinov proti ľudskosti. Od marca 2011 do augusta 2024 bolo zatknutých približne 157 634 ľudí vrátane detí a žien. Ďalší boli unesení alebo "zmizli" počas vlády Háfeza al-Asada a neskôr jeho syna Baššára.

Obrazok
Zdroj: cnn.com

Prečo to režim robil?

Režim al-Asada používal násilie ako nástroj zastrašovania a kontroly. Tajná polícia (Muchabarat) mala za úlohu eliminovať akúkoľvek opozíciu. Kritika režimu mohla viesť k zmiznutiu v jednej z väzníc, čím sa udržiaval strach a poslušnosť.

Nádej na spravodlivosť

Oslobodenie tisícov väzňov predstavuje krok k ukončeniu brutálnej kapitoly sýrskych dejín. Povstalci a humanitárne skupiny pokračujú v práci na odhalení ďalších tajných zariadení a oslobodení väzňov. Svet však musí pokračovať v nátlaku na spravodlivosť pre obete a ich rodiny, aby sa tieto zločiny už nikdy nezopakovali.


Zdroj textu: aljazeera.com, cnn.com, Foto: cbc.ca

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Alena Šimková

Som absolventkou politológie na Univerzite Komenského v Bratislave, kde som získala hlboký prehľad o politických a spoločenských otázkach. Pre redakciu Netky píšem články zamerané na medzinárodné udalosti a zahraničnú politiku. Vo voľnom čase sa venujem cestovaniu, čítaniu a turistike.

Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies