DHÁKA - Pápež František v piatok v rámci svojej návštevy Bangladéša odslúžil omšu pred viac ako 100.000 veriacimi a pre tamojšiu katolícku komunitu vysvätil nových kňazov. Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá dodala, že pápež sa dnes v Dháke stretne aj so zástupcami rohinských utečencov, ktorí do Bangladéša ušli pred násilnosťami v Mjanmarsku.
Pápežská omša sa konala v parku, ktorý je súčasťou pamätníka múzea nezávislosti Bangladéša od Pakistanu. Bangladéš je prevažne moslimskou krajinou, ku katolíckej viere sa hlási menej ako jedno percento zo 169 miliónov jeho obyvateľov. Mnohí z veriacich cestovali do Dháky aj dva dni, čo pápež spomenul aj vo svojej homílii, pričom sa im poďakoval za ich "veľkodušnosť, ktorá svedčí o ich láske k cirkvi".
x x x
V piatok popoludní (miestneho času) sa František stretne aj so skupinou 18 Rohingov - utečencov z Mjanmarska. Stane sa tak v rámci medzináboženského a ekumenického stretnutia spojeného s modlitbou za mier. Pápež podľa Vatikánskeho rozhlasu uviedol, že táto modlitba bude "svedectvom zmierujúcej a zjednocujúcej moci vo svete, v ktorom je náboženstvo - často a škandálne - zneužívané na podporu sporov".
Pre pápeža by táto schôdzka mohla byť príležitosťou, ako odpovedať na kritiku humanitárnych organizácií i samotných rohinských utečencov za to, že počas návštevy v Mjanmarsku František vo svojich príhovoroch ani raz použil slovo "Rohingovia".
Tento termín je však pre veľkú časť Mjanmarčanov neprijateľný. Znamenalo by to totiž uznanie tohto etnika moslimského vierovyznania, ktorého príslušníci prišli z vtedajšieho Bengálska pred niekoľkými generáciami, za jednu z národnostných menšín. Väčšina Mjanmarčanov pritom Rohingov považuje za imigrantov a štát ich národnosť neuznáva, takže sú de facto bez občianstva.
Pozorovatelia sa domnievajú, že pápež sa svojou snahou vyhnúť sa použitiu slova "Rohingovia" snažil neoslabovať mjanmarskú civilnú vládu v situácii, keď preberá moc v krajine od armády, ktorá v Mjanmarsku vládla pol storočia.
x x x
Vo štvrtok na stretnutí s predstaviteľmi politického a spoločenského života Bangladéša pápež vyzdvihol postoj bangladéšskej spoločnosti a politického vedenia k Rohingom, keď ich "veľkoryso a solidárne prijala". František upozornil, že sa tak "dialo pred očami celého sveta".
Podľa pápeža je nutné, aby medzinárodné spoločenstvo prijalo rázne opatrenia, a to nielen v podobe úsilia o riešenie politických problémov, ktoré viedli k takému masívnemu pohybu ľudí, ale aj ponukou bezprostrednej materiálnej pomoci pre Bangladéš, aby mohol uspokojiť potreby ľudí v akútnej núdzi.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies