BRATISLAVA - Leto je obdobím, kedy záhrady a trhy zaplnia šťavnaté a voňavé plody paprík a paradajok. Tieto chutné a výživné zeleniny sú obľúbenými prísadami mnohých jedál a sú neodmysliteľnou súčasťou zdravej stravy. V tomto článku sa dozviete viac o ich pôvode, zdravotných výhodách a naučíte sa, ako ich využiť v kuchyni.
Paprika, známa pod latinským názvom Capsicum annuum, pochádza z Južnej a Strednej Ameriky, kde ju pestovali už starí Aztékovia a Mayovia. Európa sa s ňou zoznámila až v 16. storočí, keď ju do Španielska priviezli španielski dobyvatelia.
Zaujímavosťou je, že paprika sa dlho pestovala ako okrasná rastlina, kým sa zistilo, že je jedlá a mimoriadne chutná.
Paradajky (Solanum lycopersicum) majú podobný pôvod ako paprika – pochádzajú z Južnej Ameriky, konkrétne z oblasti dnešného Peru a Ekvádoru. Pôvodné civilizácie paradajky pestovali tisíce rokov pred príchodom Európanov.
Do Európy sa paradajky dostali okolo 16. storočia, avšak spočiatku ich považovali za jedovaté. Až o niekoľko storočí neskôr sa stali obľúbenou súčasťou európskej kuchyne.
Paprika patrí medzi jedny z najzdravších plodín. Červené papriky sú bohaté na vitamín C, beta-karotén a vitamín E, ktoré sú dôležité pre zdravý imunitný systém a ochranu buniek pred poškodením.
Obsahujú aj kapsaicín – látku zodpovednú za pálivú chuť, ktorá môže pomôcť pri podpore trávenia a zmierňovaní zápalov. Okrem toho, papriky sú skvelým zdrojom vlákniny a obsahujú málo kalórií, čo z nich robí ideálnu zeleninu do diéty.
Paradajky sú bohaté na lykopén, silný antioxidant, ktorý má preukázané priaznivé účinky na zdravie srdca a znižuje riziko niektorých druhov rakoviny, najmä prostaty.
Lykopén tiež chráni pokožku pred škodlivými účinkami UV žiarenia a podporuje zdravie očí. Paradajky obsahujú aj vitamíny A, C a K, draslík a vlákninu, čo z nich robí vynikajúci doplnok stravy, ktorý podporuje celkové zdravie.
1. Pečené plnené papriky s ryžou a mäsom
Ingrediencie:
Postup:
Papriky rozrežte na polovice a vydlabte semienka. Na panvici osmažte cibuľu s cesnakom, pridajte mleté mäso, dochuťte korením a oreganom. Zamiešajte do mäsa uvarenú ryžu a touto zmesou naplňte papriky. Pečte v predhriatej rúre na 180°C asi 30 minút, kým sú papriky mäkké.
2. Grilovaná paprika s olivovým olejom a cesnakom
Ingrediencie:
Postup:
Papriky nakrájajte na štvrťky a odstráňte semienka. Na grile ich opečte z oboch strán, kým sú mäkké a majú jemné spálené okraje. Po grilovaní ich pokvapkajte olivovým olejom, pridajte nasekaný cesnak, soľ a čierne korenie. Podávajte ako prílohu k mäsu alebo na čerstvé pečivo.
1. Paradajková polievka s bazalkou
Ingrediencie:
Postup:
Na oleji osmažte cibuľu a cesnak. Pridajte nakrájané paradajky a chvíľu varte. Zalejte vývarom a varte ďalších 20 minút. Rozmixujte, pridajte čerstvú bazalku a dochuťte soľou a korením. Podávajte s krutónmi alebo čerstvým chlebom.
2. Paradajkový šalát s mozzarellou
Ingrediencie:
Postup:
Paradajky a mozzarellu nakrájajte na plátky. Uložte ich striedavo na tanier, ozdobte lístkami bazalky. Pokvapkajte olivovým olejom a balsamicom, dochuťte soľou a korením. Podávajte ako osviežujúci letný predjedlo.
Papriky a paradajky sú nielen chutné, ale aj mimoriadne zdravé plodiny, ktoré by nemali chýbať na vašom stole počas sezóny. Ich zdravotné prínosy sú nesporné a možnosti využitia v kuchyni takmer neobmedzené. Či už si ich pripravíte v čerstvom šaláte, alebo ich použijete ako hlavný chod, určite si pochutíte na týchto letných daroch prírody.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies