Minister Richard Takáč uviedol, že jeden z najviac znepokojivých prípadov súvisel s prevádzkou, v ktorej sa našlo pečivo prehryznuté od hlodavcov a tovar znečistený trusom.
Minister pôdohospodárstva Richard Takáč uviedol, že popri približne 2-tisíc štandardných kontrolách, ktoré Štátna veterinárna a potravinová správa vykonáva každý mesiac, v júni prebehlo navyše aj 223 cielených kontrol. Zamerali sa predovšetkým na kontrolu potravín rastlinného a živočíšneho pôvodu.
"Bolo skontrolovaných 217 prevádzok, z toho 165 v supermarketoch a hypermarketoch," priblížil Takáč. V 55,2 percenta prevádzok boli zistené nedostatky, čo je významný rozdiel v porovnaní s bežnými kontrolami, pri ktorých sa nedostatky zistili len v 11,9 percentách prípadov. Minister priznal, že túto štatistiku vníma ako znepokojivú a v budúcnosti budú cielené kontroly pokračovať.
"Nie je to snaha šikanovať, v prvom rade nám záleží na bezpečnosti a kvalite potravín," vyjadril sa a dodal, že kontroly sa zamerajú aj na odhaľovanie nekalých praktík spojených s dvojakou kvalitou potravín.
"Ja som túto tému otvoril aj na európskej úrovni. Zaradil som ju na rokovanie rady ministrov EÚ. Dosť ministrov členských štátov EÚ nás v tejto otázke podporilo, lebo dvojaká kvalita potravín na Slovensku stále pretrváva," oznámil.
Kontrolu duálnej kvality je na Slovensku vďaka legislatívnej úprave možné vykonávať od 1. júla tohto roku, pričom Štátna veterinárna a potravinová správa momentálne dokončuje metodiku, podľa ktorej bude pri podobných previerkach postupovať.
Jej súčasťou by malo byť odobratie vzoriek identických tovarov zo zahraničných prevádzok a ich porovnanie s tovarom ponúkaným pod rovnakým názvom a v rovnakom balení na Slovensku. Takáč poukázal na to, že podobný zákon sa osvedčil v susednom Česku, kde pomohol takmer úplne eliminovať nedostatky spojené s dvojakou kvalitou potravín.
Riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Martin Chudý priblížil, že zatiaľ čo bežné kontroly sú vykonávané počas štandardnej pracovnej doby od 9:00 do 17:00, cielené kontroly prebehli mimo tohto časového úseku. Naznačil, že práve vtedy zrejme prevádzky kontrolórov očakávajú najmenej, s čím súvisí aj vyššie množstvo zistených nedostatkov.
Jedným z najčastejších problémov je podľa neho nevyhovujúci stav prevádzkových priestorov. Kontrolóri sa stretli so znečistenými mraziarenskými zariadeniami či regálmi, ale zaznamenali aj špinavé nákupné košíky. Ako dlhodobo pretrvávajúci problém Chudý uviedol aj predaj produktov po dátume spotreby.
"Nebolo to tak, že sme sa zamerali len na jeden konkrétny reťazec, zamerali sme sa na všetky väčšie reťazce," zhrnul. Upozornil, že po zistení nedostatkov musí byť prevádzkovateľovi udelená pokuta. Ak ide o menej závažné pochybenia, pristúpi sa k tzv. blokovému konaniu, pri rozsiahlejších deliktoch sa začne správne konanie.
Keďže správne konania v súvislosti so zistenými nedostatkami sú momentálne v priebehu, odmietol špecifikovať, ktoré reťazce boli vyhodnotené ako problematické, prisľúbil však, že ich mená budú zverejnené po ukončení konaní.
Minister taktiež uviedol, že hoci je priemer zistených nedostatkov na úrovni 55,2 percent, objavili sa významné rozdiely medzi jednotlivými prevádzkovateľmi. "Sú určité typy prevádzok, ktoré mali 70-percentné zistenia, a sú typy, ktoré mali 30-percentné zistenia," vyjadril sa.
Chudý už podľa vlastných slov absolvoval sedenia so zástupcami problémových reťazcov a prebieha diskusia o tom, ako efektívne nastoliť vzťah medzi prevádzkovateľmi a štátnymi zástupcami.
"Chcem ubezpečiť, že cielené kontroly budú určite pokračovať," uzavrel šéf potravinovej správy.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies