BRUSEL - Národné energetické a klimatické plány budú pre prioritou európskej 27-ky dosiahnuť spoločné ciele týkajúce sa znižovania skleníkových plynov medzi rokmi 2021-2030.
To, že Európska komisia (EK) berie túto otázku vážne, svedčia aj slová jej predsedníčky Ursuly von der Leyenovej. Tá chce navýšiť spomenutý cieľ z aktuálnych 40 % na 55 %.
"Viem, že pre niektorých je to príliš a pre iných zas málo. Naše štúdie však ukazujú, že je možné to dosiahnuť. Najväčšie firmy samy žiadajú o stanovenie tohto cieľa," uviedla rodáčka z belgického Ixellesu.
Solárne panely či mini elektrárne
Niektoré krajiny už predstavili jasné plány, ako by sa členské štáty mohli dopracovať k zdravšiemu životnému prostrediu a vyššiemu podielu využívania obnoviteľných zdrojov.
Ako sa uvádza v materiáli EK, Rakúsko plánuje nainštalovať 100-tisíc strešných solárnych panelov, Litva chce spotrebiteľom poskytnúť finančnú podporu na inštaláciu menších domácich elektrárničiek a Dánsko či Francúzsko by v najbližších rokoch radi investovali do veternej energie na mori.
Grécko a Portugalsko by pre zmenu chceli na bývalých miestach ťažby hnedého uhlia vybudovať solárne farmy.
Zvýšenie energetickej efektívnosti
V snahe zvýšiť energetickú efektívnosť Bulharsko plánuje zrekonštruovať viac ako 5 % verejných budov ročne. Lotyšsko má v pláne do roku 2030 renovovať 2000 viacbytových a 3000 rodinných domov.
Mohlo by vás zaujímať: Ľudstvo vyčerpalo pre rok 2020 všetky zdroje, ktoré je schopné príroda počas roka znova vyprodukovať
Rumunsko chce zriadiť investičný fond energetickej účinnosti financovaný zo súkromných a vnútroštátnych zdrojov, ako aj prostriedkov EÚ.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies