Nová štúdia odhalila, že plynové kachle v Európe spôsobujú ročne 40 000 úmrtí, čo je dvojnásobok počtu smrteľných nehôd na cestách. Odborníci varujú, že používanie týchto zariadení, ktoré vypúšťajú škodlivé plyny spojené s ochoreniami srdca a pľúc, predstavuje vážne riziko pre verejné zdravie. V súvislosti s touto situáciou sa Európska aliancia pre verejné zdravie snaží o prísnejšie regulácie a osvetu, aby pomohla obyvateľom prejsť na bezpečnejšie alternatívy.
Správa zistila, že plynové kachle zabijú ročne 40 000 Európanov, pretože im do pľúc vháňajú škodliviny, čo je dvakrát viac ako počet úmrtí pri dopravných nehodách.
Variče vypúšťajú škodlivé plyny spojené s ochoreniami srdca a pľúc, ale odborníci varujú, že verejnosť je o ich nebezpečenstve málo informovaná. Podľa štúdie o domácnostiach v EÚ a Spojenom kráľovstve používanie plynového sporáka skracuje život človeka v priemere o takmer dva roky.
Svet si už takmer 50 rokov uvedomuje nebezpečenstvo oxidu dusičitého (NO2), ktorý vypúšťajú plynové sporáky. Výskumníci z Fakulty zdravotníckych vied Univerzity Jaume I v Španielsku teraz odhadli ročný počet úmrtí na základe prepojenia existujúcich zdravotných štúdií s nameranými hodnotami NO2 v európskych domácnostiach.
Zistili, že v 14 európskych krajinách sa v priemernej domácnosti vytvárajú nebezpečné podmienky, pretože výpary z plynových sporákov v kombinácii so znečistením pozadia porušujú smernice Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).
"Už v roku 1978 sme sa prvýkrát dozvedeli, že znečistenie NO2 je v kuchyniach, kde sa používa plyn, mnohonásobne vyššie ako v kuchyniach s elektrickými sporákmi. Ale až teraz sme schopní vyčísliť, o koľko životov je ukrátený," hovorí hlavná autorka novej štúdie, Dr. Juana Maria Delgado-Saborit. "Rozsah problému je oveľa väčší, ako sme si mysleli, pričom naše modelovanie naznačuje, že priemerná domácnosť v polovici Európy porušuje limity WHO. Znečistenie ovzdušia vo vonkajšom prostredí je základom pre tieto porušenia, ale do nebezpečnej zóny posúvajú domácnosti práve plynové sporáky," dodáva.
Výskumníci pripísali plynovým sporákom v EÚ 36 031 predčasných úmrtí ročne a v Spojenom kráľovstve ďalších 3 928 úmrtí. Tvrdia, že ich odhady sú konzervatívne, pretože brali do úvahy len účinky oxidu dusičitého (NO2) na zdravie, a nie iných plynov, ako sú oxid uhoľnatý a benzén.
Každá tretia domácnosť v EÚ varí na plyne, pričom v Spojenom kráľovstve je to 54 % domácností a v Taliansku, Holandsku, Rumunsku a Maďarsku viac ako 60 %. Sporáky spaľujú fosílny plyn a vypúšťajú škodlivé látky, ktoré zapália dýchacie cesty.
Správa, ktorú podporila Európska nadácia pre klímu, vychádza z minuloročného výskumu, v rámci ktorého sa merala kvalita ovzdušia v domácnostiach s cieľom zistiť, do akej miery varenie na plyne zvyšuje znečistenie ovzdušia v domácnostiach. To umožnilo vedcom z Univerzity Jaume I a Univerzity vo Valencii určiť pomer medzi znečistením vzduchu v interiéri a exteriéri pri varení na plyne a zmapovať vystavenie NO2 v interiéri.
Podľa Európskej aliancie pre verejné zdravie (EPHA) EÚ nemá žiadne normy kvality ovzdušia v interiéroch a jej legislatívne nástroje na riešenie tohto problému sú nejednotné. Blok má ešte tento rok navrhnúť aktualizované pravidlá pre plynové sporáky a zvažuje obmedzenia znečistenia, vrátane NO2.
EPHA nalieha na Brusel, aby urýchlene ukončil používanie plynových sporákov prostredníctvom emisných limitov a zároveň zaviedol finančné stimuly na prechod na ekologickejšie sporáky. "Príliš dlho bolo ľahké odmietnuť nebezpečenstvo plynových sporákov," hovorí manažérka EPHA pre globálne verejné zdravie Sara Bertucciová. "Podobne ako pri cigaretách, ľudia sa príliš nezamýšľali nad vplyvom na zdravie a podobne ako cigarety, aj plynové sporáky sú malým ohňom, ktorý zapĺňa náš domov znečistením."
Tak ako vlády pomohli občanom odvyknúť od cigariet, EPHA tvrdí, že by nám mali pomôcť aj pri odvykaní od plynu.
Aliancia tiež požaduje, aby sa na sporákoch povinne umiestňovali štítky upozorňujúce na riziká znečistenia a aby sa uskutočňovali vzdelávacie kampane pre verejnosť o rizikách spaľovania palív v uzavretých priestoroch.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies