Protesty v Kazachstane sa začali 2. januára ako reakcia na prudké zvýšenie cien plynu a čoskoro sa zo západu krajiny rozšírili aj do ďalších oblastí a lokalít. Kazašské ministerstvo vnútra oznámilo počet ľudí, ktorých zatkli.
Od 5. januára začali pokojné protesty, najmä v metropole Alma-Ata, prerastať aj do rabovania, podpaľačstva, obsadzovania administratívnych budov, ozbrojených incidentov či krádeží.
Ministerstvo v nedeľu spresnilo, že zadržaných a zatknutých bolo 5 135 osôb. Súdne orgány začali vyšetrovanie rozličných trestných činov. Minister vnútra Jerlan Turgumbajev v spravodajskej televízii Chabar 24 uviedol, že demonštranti za tento relatívne krátky čas prudkej revolty zničili vyše 100 nákupných stredísk a budov bánk a okolo 400 motorových vozidiel, väčšinou policajných áut.
Agentúra TASS píše, že odľahlejšie časti Kazachstanu začali dostávať prídely základných potravín, ale začalo sa aj s núdzovou distribúciou pohonných hmôt.
Počas nepokojov podľa ministerstva prišlo o život v Kazachstane 16 príslušníkov bezpečnostných síl a viac než 1 300 policajtov či vojakov utrpelo zranenia. Už pred týmito informáciami vláda oznámila, že silné nepokoje si vyžiadali vyše 40 obetí na ľudských životoch, a to aj vrátane členov bezpečnostných zložiek.
Pre podozrenie z vlastizrady dokonca zatkli v Kazachstane bývalého šéfa kontrarozviedky Karima Masimova. Masimov bol v rokoch 2007–2012 a 2014–2016 aj predsedom kazašskej vlády. Funkcie šéfa domácich tajných služieb bol zbavený počas turbulentných udalostí, keď do vládnych budov v kazašskom najväčšom meste Alma-Ata vtrhli tento týždeň demonštranti protestujúci proti režimu.
Možno vás zaujme: AKTUALIZÁCIA: Pre podozrenie z vlastizrady zatkli v Kazachstane bývalého šéfa kontrarozviedky Karima Masimova
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies