Podľa Fica sa automobilka v Trnave nemusí báť prepúšťania - Slovensko Ľudia v automobilke PSA Peugeot Citroën v Trnave sa nemusia báť prepúšťania. Perspektíva výroby automobilov v Trnave je veľmi veľká, pretože ťažko by dnes táto automobilka našla porovna
Ľudia v automobilke PSA Peugeot Citroën v Trnave sa nemusia báť prepúšťania. "Perspektíva výroby automobilov v Trnave je veľmi veľká, pretože ťažko by dnes táto automobilka našla porovnateľnú fabriku, kde by sa tak kvalitne a za takých podmienok autá vyrábali," uviedol po dnešnom rokovaní s generálnym riaditeľom tejto spoločnosti Philippe Varinom premiér Robert Fico, ktorý je na jednodňovej pracovnej návšteve v Paríži.
PSA sa totiž zrejme nevyhne hlbokej reštrukturalizácii, vrátane znižovania počtu pracovníkov. Vo Francúzsku potrebuje prepustiť vyše 10.000 zamestnancov a po 20 rokoch zatvoriť v krajine prvý závod v Aulnay na okraji Paríža. Podľa Fica sa zdá, že sa netreba vôbec obávať toho, čo sa bude diať v Trnave, keďže sa nedá porovnávať jej výhodnosť s inými továrňami v Európe, najmä pokiaľ ide o kvalitu, ale aj vytvorené prostredie na Slovensku.
S generálnym riaditeľom francúzskeho nukleárneho gigantu Areva Lucom Ourselom hovorili o plánoch Slovenska na výstavbe nového bloku v Jaslovských Bohuniciach. Fico potvrdil, že Areva má záujem o vstup do tohto projektu. "Vytvára to priestor nielen na spoluprácu s Francúzskom, ale aj na vytváranie spoločného tlaku, že bez jadra nie sme schopní zabezpečiť dodávky elektrickej energie v dostatočnom množstve a kvalite do budúcnosti," priblížil Fico.
Okrem toho sa zaujímal o budúcnosť projektu Allegro, v rámci ktorého chce Paríž postaviť úplne nový prototyp jadrového reaktoru, ktorý má byť podstatne efektívnejší a bezpečnejší.
"Uvažuje sa o troch krajinách v rámci strednej Európy – Slovensko, Maďarsko, ČR. Slovensko ako krajina, ktorá má obrovské skúsenosti s jadrom, sa o neho bude uchádzať," avizoval šéf slovenskej exekutívy.
Zároveň ocenil podporu Francúzka ohľadom financovania odstávky dvoch blokov jadrovej elektrárne v Mochovciach. Na ich dostatočné vyraďovanie požaduje SR financie z rozpočtu EÚ.
Hollande podľa Fica uviedol, že ak sa Slovensko správa solidárne voči projektom EÚ, tak by sa aj únia mala správať solidárne voči SR. Rovnako tak počas rozhovoru s Ficom uviedol, že hoci má Francúzsko eminentný záujem na dobrých vzťahoch s Nemeckom, všetky ostatné členské krajiny eurozóny a EÚ musia byť rovnocenne zapojené do prijímania najzávažnejších rozhodnutí. Hollande akceptoval pozvanie slovenského premiéra na návštevu Slovenska, ktorá by sa mala uskutočniť v priebehu budúceho roka.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies