PARÍŽ - Čína kradne obrovské množstvo dát od západných firiem, vyhlásil námestník amerického ministra zahraničných vecí pre kybernetiku a medzinárodnú komunikáciu Robert Strayer. Krádeže dát sa dejú na pravidelnej báze, uviedol Strayer v Paríži.
Číňania patria medzi lídrov na trhu
V posledných rokoch Číňania "prenikli do najväčších globálnych poskytovateľov služieb a cloudu ... a využívajú to na prístup do korporátnych databáz hlavných veľkých firiem," povedal námestník novinárom.
Kam putujú ukradnuté údaje?
Ukradnuté údaje sa v niektorých prípadoch poskytujú súkromnému priemyslu v Číne, aby konkuroval firmám, z ktorých boli odcudzené, konštatoval Strayer. Námestník ministra zahraničných vecí USA sa takto vyjadril spolu s predstaviteľom amerického rezortu spravodlivosti, s ktorým do Paríža prišiel presviedčať Francúzsko, aby z bezpečnostných dôvodov nepoužívalo technológie čínskej spoločnosti Huawei, prinajmenšom v citlivom jadre ich sietí. Podľa Strayera ukradnuté dáta umožňujú zahraničným hackerom získať prístup k podnikovým databázam veľkých spoločností.
Značka Huawei podľa USA predstavuje hrozbu
Núdzová situácia v USA
Práve preto v máj minulého roku podpísal americký prezident Donald Trump výkonný príkaz vyhlasujúci národnú núdzovú situáciu v súvislosti s "hrozbami pre informačné a komunikačné technológie a služby".
Delegácia Bieleho domu odletela do Londýna varovať Britániu, aby nenechala čínskeho technického giganta pokryť ich krajinu vysokorýchlostnou 5G internetovou sieťou z dôvodu možnej špionáže. Trump varoval Britániu, že zdieľanie spravodajských informácií by bolo ohrozené, keby Johnson dal spoločnosti Huawei zelenú.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies