BRATISLAVA - Investičné projekty na Slovensku sa výrazne zmenia. Postará sa o to schválená novela zákona o regionálnej investičnej pomoci. Ide o formu pomoci, ktorú môžu využívať nové aj existujúce podniky na Slovensku pri rôznych investičných projektoch. A to ako takých, ktoré sa týkajú rozšírenia alebo vytvorenia novej výrobnej činnosti, ako aj vytvorenia technologického centra pre vývoj a inovácie, či vytvorenia centra podnikových služieb.
„Firmy si môžu žiadať o podporu na tieto projekty od štátu vo forme daňových úľav, priamych dotácií na obstaranie majetku alebo príspevky na mzdy zamestnancov, prípadne na prevod alebo nájom nehnuteľného majetku. Oprávnenými výdavkami pre výpočet výšky investície sú investičné náklady vo forme majetku (budovy, stroje, pozemky) alebo mzdové náklady zamestnancov, prípadne ich kombinácia,“ vraví generálny riaditeľ poradenskej spoločnosti Novo Consulting Filip Kasnár.
Oproti predošlému roku sa investičná pomoc v rámci zmeny výšky intenzity podpory dotkla najmä regiónu západného Slovenska. Tu bola základná intenzita podpory projektov zvýšená z 30 na 40 percent, pre regióny východného Slovenska zostala na úrovni 50 percent. Táto výška sa týka veľkých podnikov. Pre malé a stredne veľké podniky sa intenzita navyšuje o ďalších 10 až 20 percent. „Je dôležité podotknúť, že rozhodujúca výška intenzity podpory ako aj ostatné podmienky sa vzťahujú na miesto realizácie investície, nie na sídlo podniku,“ dopĺňa Filip Kasnár.
Výrazné zmeny sa taktiež prejavili najmä pre investície v oblasti priemyselnej výroby. Oproti predošlému roku boli zavedené prioritné oblasti, ktoré sa týkajú odvetví ako sú napr. potravinárstvo, chémia, strojárstvo a výroba automobilov. Kladie sa tu dôraz na moderné technológie - umelá inteligencia, internet vecí, cloudové technológie, alebo aj simulácie a 3D tlač.
Ak bude investícia spadať do schémy prioritnej oblasti, minimálna výška investície, ktorú musí podnik vynaložiť, bude nižšia, avšak, stále bude dvojnásobná v porovnaním s podmienkami z roku 2023. Ak by napríklad veľký podnik chcel realizovať investíciu v okrese Prešov, a požadoval by investičnú pomoc formou úľavy na dani, musel by realizovať investíciu minimálne vo výške 1,5 milióna eur, no v minulom roku by postačovalo 750-tisíc eur. Pre pomoc vo forme dotácie na obstaraný majetok sa pre takýto typ investície zvýšila hranica minimálnej výšky investície z 5 miliónov až na 10 miliónov eur.
Obdobná situácia sa týka aj investícií do technologických centier
a centier podnikových služieb, kde sa takisto využíva
inštitút prioritných oblastí s takisto dvojnásobným
navýšením minimálnej výšky investícií oproti predošlému
roku. Ako dodáva Filip Kasnár, zámerom zavedenia prioritných oblastí bolo
pravdepodobne smerovať štátnu podporu do investícií, ktoré budú
zamerané na moderné technológie, nielen z pohľadu výroby,
ale aj z pohľadu vývoja a inovácií. „Považujem to za dobrý krok, aby podpora smerovala do takých investičných
zámerov, kde je predpoklad vyššej pridanej hodnoty nielen
v oblasti výroby, ale aj v oblasti výskumu a vývoja.
Z pohľadu navýšenia minimálnej výšky investície chce štát
stimulovať investorov k väčším investičným zámerom,“ doplnil Kasnár.
Novinkou v rámci novely je zavedenie mimoriadnej investičnej pomoci. Tá sa týka výhradne investičných zámerov v priemyselnej výrobe v odvetviach strategických pre prechod na klimaticky neutrálne hospodárstvo. Týka sa to najmä odvetví zameraných na výrobu produktov týkajúcich sa obnoviteľných zdrojov energie. Ide o batérie, solárne panely, veterné turbíny, tepelné čerpadlá, ako aj komponentov alebo vstupných surovín potrebných pre výrobu týchto produktov.
V tomto prípade štát môže podporiť projekty až do výšky 350 miliónov eur pre investície v okresoch mimo Bratislavského kraja, pričom v závislosti od veľkosti podniku a formy pomoci môže dosiahnuť intenzita pomoci od 35 až do 60 percent z celkovej výšky investície. Pre investície tohto typu v Bratislavskom kraji bude výška obmedzená na 150 miliónov eur s výškou intenzity od 15 do 40 percent.
Za minulý rok bola investičná pomoc poskytnutá celkovo 11 firmám,
z toho iba jedna mala krajinu pôvodu vlastníka na Slovensku.
Celková výška štátnej pomoci bola v hodnote 100 miliónov
eur pre podporu investičných zámerov v celkovej výške takmer 350
miliónov eur. Najvyššia pomoc za rok 2023 vo výške 41 milióna
eur sa týkala investície firmy Winkelmann v okrese Rimavská
Sobota.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies