Pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky Petra Pellegriniho sa uskutočnilo významné podujatie venované oslavám 30. výročia založenia Slovenského paralympijského výboru (SPV). Súčasťou programu bolo aj predstavenie iniciatívy "Spolu bez bariér" a výstava diel Slovenskej agentúry na podporu zdravotne postihnutých umelcov.
Na podujatí sa zúčastnili viaceré významné osobnosti, vrátane ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Erika Tomáša, ministra cestovného ruchu a
športu Dušana Keketiho, komisárky pre osoby so zdravotným postihnutím Viery
Stavrovskej a komisára pre deti Jozefa Mikloška.
Predseda SPV Ján Riapoš pripomenul dôležité momenty z histórie slovenského paralympizmu: „V januári sme si pripomenuli 30. výročie založenia SPV.
Dôležitým faktom je, že pri rozdelení ČSFR v roku 1993 neexistoval
česko-slovenský paralympijský výbor, a tak Slovenská republika bola prijatá za
riadneho člena Medzinárodného paralympijského výboru (IPC) prostredníctvom
Slovenského zväzu telesne postihnutých športovcov (SZTPŠ). Tento zväz napokon
zabezpečoval aj účasť slovenských športovcov na vôbec prvých hrách pod samostatnou
slovenskou vlajkou v Lillehammeri 1994.“
SLOVENSKÝ PARALYMPIJSKÝ VÝBOR bol oficiálne založený 21. januára 1995 na ustanovujúcom zhromaždení zástupcov športovcov s telesným, zrakovým, mentálnym
aj sluchovým znevýhodnením. Počas svojej histórie prešiel výbor mnohými
zmenami, avšak jeho poslanie zostáva rovnaké – podporovať športovcov a
zabezpečovať ich účasť na paralympijských hrách. Slovenskí paralympionici sa
doteraz zúčastnili na 16 paralympijských hrách a domov si priniesli úctyhodných
136 medailí, z toho 45 zlatých!
Iniciatíva SPOLU BEZ BARIÉR
Podujatie bolo zároveň príležitosťou na predstavenie ambicióznej iniciatívy "Spolu bez bariér", ktorej cieľom je vytvorenie Národného centra
podpory osôb so zdravotným znevýhodnením. Táto platforma bude fungovať ako
inovačný hub a strešná organizácia, ktorá zjednoduší prístup k zdravotnej,
rehabilitačnej a sociálnej starostlivosti.
Prezident SR Peter Pellegrini k tejto iniciatíve dodal: „Odkedy sa viac stretávam so zdravotne znevýhodnenými ľuďmi, vždy keď prídem do nejakej budovy, začínam sa obzerať, či je bezbariérová, či by sa sem dostal vozíčkar. A musím žiaľ skonštatovať, že veľa miest ešte tieto požiadavky nespĺňa. Preto som rád, že môžeme oznámiť spustenie veľkej iniciatívy SLOVENSKO BEZ BARIÉR 2030, ktorá má pomôcť mestám, obciam, ale aj firmám, stať sa bezbariérovými.“
Prezident Peter Pellegrini sa zúčastnil na vlaňajších paralympijských hrách v Paríži, kde podporil slovenské plavkyne Tatianu Blattnerovú i Karinu Petrikovičovú. Osobne navštívil aj lukostrelcov, kde súťažili Martin Dorič, Marcel Pavlík a Dávid Ivan. "Na paralympiádu som úmyselne nešiel na ceremoniál, ale len v dni, keď som mohol vidieť našich paralympionikov. Videl som plavkyne, lukostrelcov a ďalšie športy. Pocitov mám viac, jedna vec je hrdosť na nich za úspechy a cítil som aj obrovský rešpekt. Bola tam aj veľmi dobrá atmosféra, navštívil som paralympijskú dedinu, medzi športovcami vládla súdržnosť a prianie si navzájom. Priznávam, že to bolo pre mňa silnejšie ako olympiáda niekoľko týždňov predtým," uviedol prezident.
Minister Dušan Keketi poukázal na potrebu lepšej spolupráce medzi rezortmi v oblasti podpory parašportu. „Už dnes vidíme potrebu harmonizácie procesov v rámci rezortných centier. Naším cieľom nie je zväčšovať byrokraciu, ale uľahčiť a zjednodušiť podmienky pre športovcov,“ zdôraznil.
Slovenské paralympijské hnutie dosiahlo v posledných rokoch významné úspechy. Na posledných paralympijských hrách v Paríži slovenskí športovci získali päť medailí – tri zlaté a dve strieborné. O najcennejšie kovy sa postarali strelkyňa Veronika Vadovičová, cyklista Jozef Metelka a stolnotenisti Peter Lovaš a Ján Riapoš.
Nové logo SPV
Pri príležitosti 30. výročia bolo predstavené aj nové logo Slovenského paralympijského výboru. "Veríme, že toto vizuálne zblíženie medzi SPV a SOŠV bude symbolizovať nielen užšiu spoluprácu medzi našimi organizáciami, ale prispeje aj k ďalšiemu rozvoju inklúzie a podpory para športu na Slovensku,“ povedal Ján Riapoš.
Nové logo odráža jednotu medzi olympijským a paralympijským hnutím na Slovensku a bude postupne implementované vo všetkých komunikačných a propagačných materiáloch SPV.
Slovenský paralympijský výbor tak vstupuje do novej etapy s cieľom pokračovať v podpore paralympijských športovcov a zabezpečiť im čo najlepšie podmienky pre športový rast a spoločenskú integráciu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies