BRATISLAVA - Lekársku službu prvej pomoci (LSPP) nahradila od 1. júla ambulantná pohotovostná služba (APS). Ako informovalo na svojom webe ministerstvo zdravotníctva, od začiatku júla je ambulantná pohotovostná služba dostupná v pracovných dňoch od 16:00 do 22:00 hodiny, počas víkendu alebo sviatku od 07:00 do 22:00 hodiny.
"Po 22:00 hodine boli ambulantné pohotovosti vyťažené minimálne, v niektorých prípadoch takmer vôbec. Po novom sa bude ambulantná pohotovostná služba poskytovať na viacerých miestach, aj v regiónoch, kde doteraz nebola," konštatoval rezort zdravotníctva.
V obvode, kde zatiaľ nie je ambulantná pohotovostná služba, je zdravotná starostlivosť zabezpečená na urgentnom príjme. Okrem toho od 15. júna 2018 je pohotovostná lekáreň v každom okrese otvorená do 22:30 hodiny. Doterajší systém poskytovania ambulantnej pohotovosti fungoval podľa rezortu zdravotníctva s veľkými problémami a lekári žiadali zmenu mnoho rokov. "Ministerstvo zdravotníctva preto pripravilo zmeny v spolupráci s odbornými spoločnosťami, ako aj s hlavnými odborníkmi ministerstva pre odbor pediatrie a všeobecného lekárstva. Nový systém odstráni neúmerné preťažovanie lekárov, ktorí po službe v ambulancii strávili na pohotovosti celú noc, hoci čakáreň bola často prázdna, a ráno unavení zase nastupovali do práce v ambulanciách," objasnil rezort.
Ambulantná pohotovostná služba slúži najmä pre prípady náhlej zmeny zdravotného stavu, ktorá bezprostredne neohrozuje život. Teda pre prípady, keď by pacient za normálnych okolností využil služby všeobecného lekára. "Ambulantná pohotovostná služba nie je pre ťažké stavy, ako napríklad infarkty alebo vážne zranenia, o takýchto pacientov je bezodkladne postarané na urgentných príjmoch v nemocniciach, v prípade potreby sa priamo volá záchranka," upozornilo ministerstvo.
Poplatok za APS sú dve eurá. Platí sa za služby pohotovosti aj tam, kde ambulancia zatiaľ nie je a služby zabezpečuje urgentný príjem nemocnice. Rovnako sa platí aj vtedy, keď lekár odošle pacienta na urgent. "Bez poplatku na pohotovosti budú pacienti bezprostredne po úraze. Ale pozor, oslobodenie od poplatku neplatí, ak úraz vznikol preukázateľne v dôsledku užitia alkoholu, drog alebo lieku užitého iným spôsobom, ako odporučil lekár," vysvetlil rezort zdravotníctva. Rovnako za ambulantnú pohotovosť neplatí ani poistenec, ktorý bol následne hospitalizovaný v nemocnici, alebo ak ide o maloleté dieťa a o poskytnutie starostlivosti žiada zariadenie, v ktorom je dieťa umiestnené na základe rozhodnutia súdu alebo orgánu sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies