Takéto vyjadrenie poskytol novinárom minister zahraničných vecí USA Antony Blinken. Situácia sa začala stupňovať po tom, ako Rusi premiestnili svoje jednotky na hranice s Ukrajinou. USA sa snaží pomôcť ukrajinskej strane, aspoň také je tvrdenie Bieleho domu.
Podľa Washingtonu je momentálne na hraniciach s Ukrajinou najviac ruských jednotiek od vypuknutia krízy na Kryme v roku 2014. Blinken zachoval takéto stanovisko, pretože ho znepokojili aktivity ruskej armády na spomenutej hranici.
"Musím vám povedať, že mám skutočné obavy z ruských akcií na hraniciach s Ukrajinou," uviedol Blinken v rozhovore v relácii televízie NBC s názvom Meet the Press. Podľa neho sú preto Spojené štáty vo veľmi úzkom kontakte a koordinácii so svojimi európskymi spojencami a partnermi.
"Všetci zdieľame tieto obavy. Prezident Joe Biden k tomuto zaujal jasný postoj. Ak bude Rusko konať nerozvážne alebo agresívne, bude to mať následky," dodal Blinken.
Krymská kríza od 2014
Konflikt na Ukrajine vypukol v roku 2014 po tom, ako Rusko anektovalo Krymský polostrov (územie Ukrajiny). Okrem toho dostali Rusi pod kontrolu aj úzmie na východe krajiny Donbas - proruskí separatisti. Ukrajina obviňuje Moskvu z poskytovania zbraní práve tejto militantnej skupine. Rusko podobné správy popiera.
K anektovaniu Ukrajiny údajne ani nemalo dôjsť. Ruská strana tvrdí, že na Kryme prebehlo slobodné referendum, v ktorom miestni obyvatelia hlasovali za to, či chcú patriť do Ukrajiny, alebo byť súčasťou Ruska. Západný svet tento výsledok referenda považuje za zmanipulovaný, pretože vyznel v prospech Ruskej federácie.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies