VARŠAVA - Vzťahy medzi úniou a naším severným susedom sú už nejaký čas napäté. Predstavitelia krajiny sa bránia, že blok nemôže zasahovať do ústavy členských štátov.
Poľský Ústavný súd vo štvrtok rozhodol, že niektoré články zmlúv s Európskou úniou nie sú v súlade s poľskou ústavou. Verdikt tak spochybňuje prednosť legislatívy EÚ pred poľskými zákonmi. Informovala o tom agentúra PAP. Proti väčšine hlasovali iba dvaja zo 14 sudcov, napísala americká agentúra AP.
Podľa vyjadrenia súdu členstvo krajiny v EÚ a ratifikovanie príslušných zmlúv neznamená, že súdne orgány EÚ by mali mať zvrchovanú moc nad Poľskom. Verdiktu poľského Ústavného súdu predchádzalo niekoľkomesačné súdne konanie, v ktorom prezident, predstavitelia vlády a parlamentu často zdôrazňovali, že poľská ústava má prednosť pred legislatívnymi normami únie a rozsudky Súdneho dvora EÚ sú niekedy v konflikte s poľským právnym poriadkom.
Prečítajte si tiež: Európsky parlament ide tvrdo po Lukašenkovi: sankcie a súd
Námestník poľského ministra zahraničných vecí Pawel Jablonski ešte pred zverejnením rozsudku zdôraznil, že takýto verdikt by nešiel proti zmluvám o členstve Poľska v EÚ, avšak by ich účinnosť presnejšie definoval v prípadoch podobným tým, keď súdy vo viacerých krajinách nevyhoveli rozsudkom európskeho súdu.
Poľský Ústavný súd sa začal zaoberať touto záležitosťou v júli na podnet premiéra Mateusza Morawieckeho v súvislosti s vymenúvaním sudcov a verdiktom Súdneho dvora EÚ, že legislatíva únie má prednosť pred poľskými zákonmi.
Možno vás zaujme: Poľsko chce predĺžiť výnimočný stav. Obáva sa teroristov
Brusel zase vníma poľský Ústavný súd ako spolitizovaný, poukazujúc na spriaznenosť viacerých sudcov s vládou vrátane predsedníčky súdu Julie Przylebskej.
Vo vzťahoch Poľska a únie panuje už dlhšie napätá atmosféra. Šéf vládnej konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczynski nedávno vyhlásil, že Poľsko chce ostať v únii, no zároveň chce byť suverénnym štátom.
K téme: Poľský prezident Duda obvinil Alexandra Lukašenka
Poľsko viní EÚ z narušovania jeho suverenity tým, že sa stavia proti zmenám v súdnom systéme krajiny, ktorý zaviedla vláda vedená PiS. Kaczynski tvrdí, že právo krajiny by malo byť v jej vlastnej réžii a podľa jeho názoru sa s členskými štátmi EÚ nezaobchádza rovnako, čo je v rozpore s princípmi bloku.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies