Dňa 3. decembra 2024 Južná Kórea zažila dramatický politický zvrat, keď prezident Yoon Suk Yeol pozastavil civilnú vládu, poslal vojakov do parlamentu a vyhlásil stanné právo. Tento krok okamžite vyvolal medzinárodnú kritiku a vnútorné nepokoje, pričom krajina sa ocitla v najväčšej politickej kríze za posledné desaťročia. Len niekoľko hodín po tomto nečakanom kroku však bol Yoon nútený odstúpiť, keď zákonodarcovia schválili jeho obžalobu.
Platový paradox: Prezident v kríze, no s vyšším platom
Napriek vážnym obvineniam zo vzbury a prebiehajúcemu procesu impeachmentu sa Yoonovi zvýšil plat na rok 2025. Podľa dokumentu ministerstva pre personálny manažment, bude jeho ročný plat 262,6 milióna wonov (178 400 dolárov), čo predstavuje trojpercentné zvýšenie oproti minulému roku. Tento krok vyvolal ostrú kritiku verejnosti, pričom mnohí poukazujú na to, že Yoon napriek pozastaveniu výkonu funkcie stále využíva prezidentskú rezidenciu a ochranu, čím sa úspešne vyhýba zadržaniu a výsluchu.
„Vrie mi z toho krv v žilách. On (Yoon) dostáva peniaze za to, že nič nerobí,“ napísal nahnevaný občan na sociálnej sieti X. Tento sentiment zdieľa veľká časť verejnosti, ktorá vníma Yoonovo konanie ako zneužívanie právomocí a výsmech spravodlivosti.
Politická scéna v chaose
Zatiaľ čo Yoon čaká na rozhodnutie ústavného súdu, ktoré by mohlo definitívne potvrdiť jeho odvolanie, jeho povinnosti dočasne prevzal premiér Han Duck-soo. Paradoxne, aj Han čelí obžalobe a má pozastavený výkon funkcie. Napriek tomu aj jeho plat vzrástol o tri percentá, na 203,5 milióna wonov (138 350 dolárov).
Vyšetrovanie proti Yoonovi pokračuje a prokurátori plánujú ďalší pokus o jeho zadržanie po tom, čo sa im to v decembri nepodarilo kvôli zásahu jeho ochranky. Tieto udalosti ešte viac polarizovali juhokórejskú spoločnosť, čo dokazuje aj séria denných protestov, kde sa stretávajú Yoonovi podporovatelia a odporcovia.
Budúcnosť Južnej Kórey
Politická kríza v Južnej Kórei pod vedením Yoona Suk Yeola otvára otázky o stabilite demokracie v krajine. Aj keď je nejasné, ako rozhodne ústavný súd a aké budú dôsledky pre Yoona, jedno je isté – Južná Kórea čelí dlhému obdobiu politickej neistoty. Medzitým verejnosť sleduje situáciu so zmiešanými emóciami, od frustrácie až po hnev, a žiada spravodlivosť v systéme, ktorý sa zdá byť roztrieštený.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies