Spoločnosť Amazon predložila ponuku na kúpu TikToku, uviedol v stredu predstaviteľ Trumpovej administratívy, a to doslova za päť minút dvanásť, keď má v sobotu vstúpiť do platnosti zákaz tejto platformy v USA.
Ponuka spoločnosti Amazon bola predložená v liste viceprezidentovi JD Vanceovi a ministrovi obchodu Howardovi Lutnickovi.
O ponuke ako prvý informoval denník New York Times.
Prezident Donald Trump v deň inaugurácie udelil platforme odklad, čím prešiel zákon, ktorý jednomyseľne potvrdil Najvyšší súd, ktorý uviedol, že zákaz je nevyhnutný pre národnú bezpečnosť.
Podľa zákona musí materská spoločnosť TikToku ByteDance, ktorú vlastní Čína, predať platformu schválenému kupcovi alebo ju v Spojených štátoch stiahnuť z prevádzky. Trump naznačil, že by mohol ďalej predĺžiť pozastavenie zákazu, ale tiež uviedol, že očakáva, že dohoda bude uzavretá do soboty.
Možní investori
Existencia ponuky Amazonu sa objavila v čase, keď sa mal Trump v stredu stretnúť s vysokými predstaviteľmi, aby prediskutoval blížiaci sa termín predaja TikToku.
Hoci nie je jasné, či spoločnosť ByteDance plánuje TikTok predať, v posledných mesiacoch sa objavilo niekoľko možných záujemcov. Medzi možnými investormi sú softvérová spoločnosť Oracle a investičná spoločnosť Blackstone. Spoločnosť Oracle v roku 2020 oznámila, že má 12,5 % podiel v spoločnosti TikTok Global po tom, ako si zabezpečila podnikanie ako poskytovateľ cloudovej technológie aplikácie.
V januári predložil startup Perplexity AI zaoberajúci sa umelou inteligenciou spoločnosti ByteDance návrh na zlúčenie, ktorý by spojil podnikanie spoločnosti Perplexity s americkou prevádzkou TikTok. Minulý mesiac spoločnosť v blogovom príspevku načrtla svoj prístup k prestavbe TikToku a tvrdila, že má „jedinečnú pozíciu na prestavbu algoritmu TikTok bez vytvorenia monopolu“.
„Akékoľvek prevzatie konzorciom investorov by mohlo v skutočnosti udržať ByteDance pod kontrolou algoritmu, zatiaľ čo akákoľvek akvizícia konkurentom by pravdepodobne vytvorila monopol v oblasti krátkych videí a informácií,“ uviedla spoločnosť Perplexity vo svojom príspevku.
Spoločnosť uviedla, že prerobí algoritmus TikTok a zabezpečí, aby sa infraštruktúra vyvíjala a udržiavala v „amerických dátových centrách s americkým dohľadom, čím sa zabezpečí súlad s domácimi normami a predpismi na ochranu osobných údajov“.
Ďalší potenciálni uchádzači
Medzi ďalších potenciálnych záujemcov patrí konzorcium organizované miliardárom a podnikateľom Frankom McCourtom, ktoré nedávno prijalo spoluzakladateľa Redditu Alexisa Ohaniana ako strategického poradcu. Investori v konzorciu tvrdia, že ponúkli ByteDance 20 miliárd dolárov v hotovosti za americkú platformu TikTok. Jesse Tinsley, zakladateľ mzdovej firmy Employer.com, tvrdí, že aj on zorganizoval konzorcium a ponúka ByteDance za platformu viac ako 30 miliárd dolárov. Majiteľ malého podniku vo Wyomingu Reid Rasner tiež oznámil, že spoločnosti ByteDance ponúkol približne 47,5 miliardy dolárov.
FBI aj Federálna komisia pre komunikácie varovali, že spoločnosť ByteDance by mohla zdieľať údaje používateľov - ako je história prehliadania, poloha a biometrické identifikátory - s čínskou autoritárskou vládou. TikTok uviedol, že to nikdy neurobil a neurobí to ani na požiadanie.
Trump má na TikToku milióny sledovateľov a pripísal tejto trendovej platforme zásluhu na tom, že mu pomohla získať popularitu medzi mladými voličmi.
Počas svojho prvého funkčného obdobia zaujal k TikToku skeptickejší postoj a vydal dekréty, ktorými zakázal obchodovanie s ByteDance, ako aj s majiteľmi čínskej aplikácie na zasielanie správ WeChat.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies