BRATISLAVA - Nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR Erik Tomáš označil zmenu Ústavy SR v súvislosi s referendom o predčasných voľbách za jeden z kľúčových zákonov tohto volebného obdobia. Vládna koalícia však podľa neho ignoruje aktuálnu diskusiu v pléne parlamentu. Podotkol, že Sme rodina sa vysmieva návrhom Miloša Svrčeka svojim voličom.
Poukázal na navrhovanú účinnosť novelizácie až v roku 2024 a nie počas tohto volebného obdobia. Svrček hovorí o možnom probléme z hľadiska retroaktivity, nevylúčil zmeny v druhom čítaní, ak by k tomu bolo jasné stanovisko.
"Sľubovali ste, že predložíte novelu Ústavy SR, ktorá v tomto volebnom období umožní občanom referendum o predčasných voľbách a vy navrhujete, aby takáto možnosť bola až v roku 2024. A to len preto, lebo váš Boris Kollár je OĽaNO pozitívny," poznamenal Tomáš. Svrčekov návrh označil za "napľutie ľuďom do očí", "podrazácku novelu" či "kolosálny podvod".
Autor predloženého návrhu pripomenul Tomášovi hlasovanie z roku 2019 o návrhu Sme rodina na zníženie kvóra pri referende, keď bol proti. „Že vás hanba nefackuje. Ja by som na vašom mieste chodil ako potkan po kanáloch. Lebo keď už bojujem za ľudí, tak aspoň konzistentne," uviedol. Tomáš reagoval, že so znížením kvóra pri referende nesúhlasí, zvlášť pri referende o predčasných voľbách.
Petra Hajšelová (Sme rodina) obdobne kritizovala Tomáša i jeho stranu Hlas-SD, ktorá hovorí o referende ako o nosnej téme a v pléne pritom sedia len traja ich poslanci. „Neustále vyzývate Borisa Kollára, aby predložil tento návrh, a zrazu s ním máte problém," podotkla.
Boris Susko odmieta, že by sa novela nemohla vzťahovať na aktuálne volebné obdobie z hľadiska retroaktivity. Argumentuje, že novela by začala platiť až na obdobie po nadobudnutí jej účinnosti. „To je, ako by ste povedali, že nemôžeme nikdy zmeniť dane," podotkol.
Denisa Saková (nezaradená) podčiarkla, že demokracia je vôľou ľudu a pripomenula poslancom, že aj v zmysle svojho sľubu majú konať pre ľudí a majú povinnosť urobiť všetko pre to, aby sa referendum mohlo konať.
„Môžeme mať rôzne názory na to, ako spravovať Slovensko k prospechu občanov, ale brániť prejavu vôle občanov nemôžeme. Ak tak ktokoľvek robí, spreneveruje sa základným princípom fungovania demokracie," podotkla. Deklarovala záujem nezaradených poslancov pôsobiacich v Hlase-SD podporiť posunutie novely do druhého čítania.
Radovan Kazda (SaS) v tejto súvislosti podotkol, že za bývalej vlády Smeru-SD a Hlasu-SD nezachytil žiadne takéto snahy o zmenu ústavy. Myslí si, že keď vláda dostane mandát na štyri roky, mala by ich aj riadne dovládnuť, ma šancu robiť reformy a po štyroch rokoch sa ukáže, či presvedčila voličov a vie obhájiť svoje pôsobenie.
Prečítajte si: Na Slovensko prichádzajú nebezpečné potraviny z Poľska. Vláda bude konať!
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies