21. október je Dňom pôvodných odrôd jabĺk, kedy si pripomíname význam starých druhov jabĺk pre našu kultúru, biodiverzitu a udržateľné poľnohospodárstvo. Zistite, prečo je ochrana týchto odrôd kľúčová pre budúcnosť našich sadov a pre zachovanie jedinečných chutí, ktoré prinášajú do našich jedál.
Deň pôvodných odrôd jabĺk, ktorý pripadá na 21. október, je príležitosťou osláviť jedinečné a tradičné druhy jabĺk, ktoré tvoria súčasť nášho prírodného a kultúrneho dedičstva. Tento deň upozorňuje na dôležitosť zachovania genetickej rozmanitosti a návratu k starým, často zabudnutým odrodám, ktoré kedysi zdobili sady po celom Slovensku.
Dnes sú tieto odrody často nahradené komerčnými druhmi, avšak ich zachovanie má zásadný význam pre biodiverzitu a udržateľné poľnohospodárstvo.
Pôvodné odrody jabĺk sú nielen vzácnym dedičstvom, ale aj kľúčovým prvkom biodiverzity. Ako uvádza Ústav genetiky a biotechnológie rastlín SAV, genetická rozmanitosť je zásadná pre odolnosť plodín voči chorobám a klimatickým zmenám.
Tradičné druhy jabĺk, ako napríklad Jadernička moravská či Kožovka, ktoré boli kedysi bežné v našich sadoch, dnes čelia vyhynutiu kvôli industrializácii poľnohospodárstva a zmenám v preferenciách spotrebiteľov.
Tieto odrody sú často menej náchylné na škodcov a choroby a vyžadujú menej chemických zásahov než moderné komerčné druhy.
Podľa Slow Food International – Ark of Taste Project, ktorý mapuje ohrozené potraviny a plodiny, staré odrody jabĺk majú nielen bohatú históriu, ale aj výnimočné chuťové vlastnosti. Často sú oveľa aromatickejšie a chutnejšie ako ich komerční nástupcovia.
Deň pôvodných odrôd jabĺk preto nie je len o návrate k tradíciám, ale aj o podpore udržateľnosti a kvality v našom stravovaní.
Pestovanie jabĺk na Slovensku má hlboké korene. V minulosti boli pôvodné odrody jabĺk neoddeliteľnou súčasťou záhrad a ovocných sadov. Ako uvádza Slovenský zväz záhradkárov, pôvodné odrody sa pestovali nielen pre ich výživové vlastnosti, ale aj pre dlhú trvanlivosť a všestrannosť.
Jablká sa tradične využívali na výrobu muštov, cideru, sušeného ovocia a rôznych miestnych jedál. Mnohé z týchto odrôd boli špeciálne prispôsobené miestnym podmienkam, čo z nich robí dôležitý zdroj genetického materiálu pre budúce šľachtenie.
Podľa Národného programu ochrany genetických zdrojov pre výživu a poľnohospodárstvo je ochrana týchto pôvodných odrôd kľúčová nielen pre ochranu biodiverzity, ale aj pre rozvoj poľnohospodárstva v kontexte klimatických zmien.
Ochrana genetických zdrojov jabĺk, ktoré sú prispôsobené lokálnym podmienkam, nám môže pomôcť čeliť výzvam spojenými so zmenami klímy.
Napriek svojej hodnote pôvodné odrody jabĺk čelia mnohým výzvam. Industrializácia poľnohospodárstva, globalizácia trhu a preferencia uniformných komerčných odrôd vedie k postupnému vymieraniu tradičných druhov. Moderné odrody sa pestujú najmä kvôli veľkosti, dlhej skladovateľnosti a estetickému vzhľadu, často však na úkor chuti a odolnosti.
Ochrana pôvodných odrôd si vyžaduje angažovanosť na mnohých úrovniach. Ako uvádza European Cooperative Programme for Plant Genetic Resources (ECPGR), ochrana týchto odrôd závisí od spolupráce farmárov, záhradníkov a štátnych inštitúcií, ktoré musia zabezpečiť, aby tieto odrody neboli vytlačené z trhu a mali podporu pre ďalší rozvoj.
Zároveň je dôležité, aby spotrebitelia mali prístup k informáciám o pôvodných odrodách a ich prínosoch.
Existuje niekoľko spôsobov, ako sa môžete zapojiť do ochrany pôvodných odrôd jabĺk:
21. október, Deň pôvodných odrôd jabĺk, nám pripomína význam, ktorý tieto staré druhy ovocia majú pre našu kultúru, stravovanie a životné prostredie. Ich ochrana je kľúčová pre zachovanie bohatstva chutí a tradícií, ktoré formovali naše poľnohospodárstvo po stáročia.
Vďaka podpore pôvodných odrôd môžeme prispieť k udržateľnému poľnohospodárstvu a zachovať dôležité genetické zdroje pre budúce generácie.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies