BRATISLAVA – Keď sa vydáte za predvianočnými nákupmi, stávate sa pre vreckových zlodejov lákavým objektom. Ste totiž často v zhone, nepozorní a v dave mnohých ďalších ľudí v nákupných centrách či na vianočných trhoch. Upozorňuje na to polícia. Vystríha, že pred Vianocami si tak treba ešte viac dávať pozor na vreckových zlodejov.
"Praktiky zlodejov sú rôzne. V dave ľudí môžu pozorovať váš spôsob platby i sumu, ktorou disponujete a na aké miesto si po zaplatení peňaženku odložíte. Potom už len čakajú na vhodný okamih," vysvetľuje bratislavská krajská policajná hovorkyňa Karina Považanová. Podotýka, že zlodeji si všímajú okrem peňazí napríklad i šperky, retiazky, mobilné telefóny, bankomatové karty či doklady a ich obeťou sa stávajú náhodne vytypované osoby v rôznom veku. A zameriavajú sa tiež na zaparkované autá. "V žiadnom prípade preto z auta nerobte výklad pre zlodeja, a to ani v prípade, keď auto opustíte len na pár minút," vystríha hovorkyňa.
Polícia upozorňuje, že pri nákupnom ošiali si treba v každom prípade strážiť kabelku či tašku. "Nedávajte si ju do nákupného vozíka, držte si ju blízko pri tele," radí Považanová. Pozor si treba dať i na tlačenie sa v rade alebo v situáciách, keď do človeka niekto "náhodne" vrazí. Tašky a ruksaky s peniazmi alebo dokladmi by nemali ľudia nosiť na chrbte. "Peňaženku, mobil alebo doklady si tiež nenechávajte na ľahko dostupných miestach, napríklad v zadnom vrecku nohavíc, vo vrecku kabáta, na vrchu kabelky alebo nákupnej tašky," pripomína ďalej policajná hovorkyňa. Nemali by ostať ani v odevoch, ktoré si ľudia prevesia cez nákupný vozík alebo stoličku v reštaurácii.
Peniaze a doklady treba podľa polície nosiť oddelene. "Nenoste so sebou tiež veľkú finančnú hotovosť. Využívajte možnosť bezpečnejšieho platobného styku, prípadne si hotovosť vyberajte až priamo v nákupnom centre. Predídete tým krádežiam v prostriedkoch mestskej hromadnej dopravy," radí Považanová. Ak však predsa idete nakupovať s hotovosťou, treba si ju rozdeliť na viac častí a odložiť na viac bezpečných miest.
Platobnú kartu polícia odporúča nosiť tiež oddelene od dokladov a peňazí a v žiadnom prípade si nezapisovať PIN v blízkosti karty. Ak sa človeku stane, že mu kartu niekto ukradne, treba hneď kontaktovať banku a požiadať ju, aby kartu zablokovala. "Zvýšte tiež ostražitosť, ak vás niekto zastaví s otázkou na čas či cestu, alebo vás požiada o rozmenenie peňazí. Môže ísť len o snahu o odlákanie pozornosti," vystríha Považanová.
Za posledných desať mesiacov tohto roku eviduje polícia v Bratislavskom kraji 458 vreckových krádeží, z toho najviac v druhom Bratislavskom okrese, a to 134.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies