Predvianočné obdobie je náročné na psychiku

NETKY.SK • 23 December 2022, 08:00 • 2 min
Predvianočné obdobie je náročné na psychiku

BRATISLAVA - Predvianočné a vianočné obdobie je náročné na psychiku. Ohrození sú najmä mladí ľudia, ktorí prežívajú rôzne emocionálne ťažkosti, či majú problémy v rodine. Upozorňujú na to psychológovia z internetovej poradne pre mladých IPčko.sk.

slovakia

left justify in out

Psychológ a riaditeľ poradne Marek Madro tvrdí, že čím bližšie sú Vianoce, tým viac sa v internetovej poradni stretávajú s mladými ľuďmi, ktorí majú z tohto obdobia obavy. "Prežívajú veľký stres, smútok, cítia sa osamelí. Sviatky, ktoré majú byť obdobím pokoja a rodinnej pohody, u mnohých ľudí nie sú ani zďaleka ako z reklamy. Práve preto sme sa rozhodli, rovnako ako po minulé roky, byť mladým ľuďom na dosah v čase, keď to potrebujú," informoval TASR. Internetová poradňa pre mladých bude aj v tomto roku online počas Vianoc. Mladí ľudia túžia byť podľa psychológov vypočutí a porozumení. Odporúčajú preto, aby na seba ľudia nezabúdali a aj v predvianočnom zhone si našli čas na rodinu či priateľov. "Podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií je na Slovensku asi 650 dokonaných samovrážd každý rok. Asi polovicu z tohto počtu tvoria mladí ľudia a deti," tvrdia psychológovia z internetovej poradne. Tí sa v tomto roku rozprávali s 1000 mladými ľuďmi o ich myšlienkach na samovraždu. Občianske združenie IPčko od septembra do novembra prostredníctvom ich online terénnych psychológov mapovalo správanie mladých ľudí v online komunitách na slovenskom Facebooku. Až 39 percent komentárov v mapovaných 11 online komunitách bolo od ľudí, ktorí si vymieňajú rady a skúsenosti o užívaní antidepresív a liekov na úzkosť a paniku. "Narazili sme aj na skupinu, kde 50 mladých ľudí plánovalo svoju samovraždu," spresnil Madro. Do online komunít, ktoré občianske združenie mapovalo, bolo zapojených 7873 prevažne mladých ľudí.
Psychologička Veronika Kohútová z IPčko.sk tvrdí, že obvykle, keď niekoho niečo trápi, pred cudzími ľuďmi to skrýva. Podľa nej je ale zaujímavé, že vďaka pôsobeniu takzvaného online disinhibičného efektu v internetovej komunikácii, ktorý prináša pocit bezpečia a väčšiu otvorenosť, mnoho mladých ľudí na sociálnych sieťach hovorí o svojich pocitoch či samote práve s cudzími ľuďmi. U mladých ľudí v období, keď uvažujú o samovražde, prichádza podľa Madra beznádej a pocit, že všetko je zlé a nikdy sa to nezlepší. Znakom je tiež strata ľudského kontaktu až nezáujem o život. Ak má niekto vo svojom okolí človeka, ktorý prežíva takéto ťažkosti, psychológ odporúča hovoriť s ním a vypočuť si ho. "Z mojich vlastných skúseností odporúčam sa s ním nehádať a neobviňovať ho. Kľúčové je, aby ste mu boli blízko. Ak máte v okolí niekoho s takýmito problémami, povzbuďte ho, aby vyhľadal pomoc odborníka," podotkol Madro.
 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Interny redaktor



Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies