Salvádorský prezident Nayib Bukele predložil Spojeným štátom "bezprecedentnú" ponuku na väznenie amerických odsúdených v najväčšej latinskoamerickej väznici v jeho krajine. Tento návrh si vyslúžil uznanie amerického štátneho tajomníka Marca Rubia.
Bukele o tom informoval počas stretnutia s Rubiom v jeho rezidencii pri jazere Coatepeque, nachádzajúcej sa neďaleko hlavného mesta San Salvador.
Salvádorský prezident uviedol, že jeho krajina je pripravená prevziať do väzby
amerických zločincov za poplatok, ktorý by bol pre USA relatívne nízky, ale pre
Salvador by znamenal dôležitý prínos a urobil by ich väzenský systém
udržateľným.
"Ponúkli sme Spojeným štátom možnosť prevziať časť ich väzenského systému," napísal Bukele na platforme X (bývalý Twitter).
Po trojhodinovom rokovaní Rubio vyhlásil, že Bukele "súhlasil s najbezprecedentnejšou, mimoriadnou a výnimočnou migračnou dohodou na svete". Podľa neho salvádorský prezident ponúkol, že vo svojich väzniciach umiestni nebezpečných amerických zločincov, vrátane tých, ktorí majú americké občianstvo alebo legálny pobyt v USA. "Žiadna iná krajina nikdy nepredložila takúto ponuku priateľstva. Sme hlboko vďační," dodal Rubio.
Ministerstvo zahraničných vecí USA však opisuje salvádorské väznice ako "drsné a nebezpečné". Na svojom oficiálnom webe uvádza, že v mnohých
zariadeniach chýbajú primerané podmienky pre sanitáciu, pitnú vodu, vetranie,
reguláciu teploty a osvetlenie.
Okrem toho Rubio uviedol, že Bukele je ochotný prijať späť aj salvádorských občanov a zahraničných štátnych príslušníkov. Zdôraznil, že zameranie by sa
malo sústrediť na členov latinskoamerických gangov, ako sú salvádorská MS-13 a
venezuelská Tren de Aragua. "Každý nelegálny prisťahovalec v USA, ktorý je
nebezpečným zločincom – či už MS-13, Tren de Aragua alebo iné – bude mať miesto
v jeho väzniciach," povedal Rubio.
Od svojho návratu do Bieleho domu minulý mesiac sa Donald Trump zameriava na urýchlenie deportácií miliónov nelegálnych prisťahovalcov v USA. Plánuje taktiež zadržiavať 30 000 migrantov na americkej základni v Guantanamo Bay na Kube, ktorú predchádzajúce demokratické administratívy chceli uzavrieť.
Bukele, známy svojou tvrdou bezpečnostnou politikou, je Trumpovou administratívou videný ako kľúčový spojenec v oblasti migrácie. Od nástupu k moci v roku 2019 jeho vláda zatkla viac ako 80 000 ľudí, čo viedlo k prudkému poklesu počtu vrážd v kedysi jednej z najnásilnejších krajín sveta.
Aj keď sa Bukeleho metódy stretli s kritikou zo strany organizácií na ochranu ľudských práv, ktoré zdokumentovali masové mučenie a zneužívanie v preplnených salvádorských väzniciach, verejnosť ho v roku 2024 znovu zvolila s ohromnou podporou, ocenila pokles kriminality a stabilitu, ktorú priniesol.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies