Ministerstvo zdravotníctva SR zdôraznilo kľúčové fakty o víruse HIV, jeho spôsoboch prenosu a dôležitosti odstránenia predsudkov pre efektívnu prevenciu. Slovensko patrí medzi krajiny EÚ s najnižším výskytom HIV infekcie, pričom k 30. júnu evidovalo 1327 ľudí s HIV.
Ministerstvo zdravotníctva SR nedávno upozornilo na dôležité skutočnosti týkajúce sa prenosu vírusu HIV. Vírus sa prenáša krvou, spermiami, materským mliekom, predejakulačnou tekutinou, vaginálnymi a análnymi sekrétmi, no neprenáša sa dotykom ani slinami a nemožno sa ním nakaziť ani vo vode.
Ministerstvo zdôrazňuje potrebu odstrániť predsudky, ktoré bránia pochopeniu a prevencii tohto ochorenia. Dotyk, objatie ani iný fyzický kontakt vírus neprenáša, rovnako ako sliny, ktoré obsahujú len veľmi nízku koncentráciu vírusu, ktorá nie je postačujúca na prenos infekcie.
HIV nemožno získať ani vo vode, keďže mimo tela hostiteľa prežíva vírus HIV len veľmi krátko. V bazénoch alebo prírodných vodách, ako sú jazerá či moria, stráca vírus schopnosť infikovať, pričom chlór a dezinfekčné prostriedky v bazénoch ho účinne ničia.
Mýtus, že HIV prenášajú komáre, bol tiež vyvrátený. Vírus neprežije v komároch kvôli ich odlišnej genetickej výbave a komáre nevstrekujú do pokožky krv, ale svoje sliny, ktoré krv neobsahujú.
Ministerstvo dodáva, že osoba nakazená vírusom HIV nemusí automaticky trpieť AIDS. AIDS je pokročilým štádiom HIV infekcie, no súčasná liečba dokáže udržať vírus pod kontrolou, zabrániť oslabeniu imunity a úplne zastaviť rozvoj ochorenia do štádia AIDS.
Slovensko patrí k štátom EÚ s najnižším ročným výskytom HIV infekcie. K 30. júnu evidovalo 1 327 ľudí s HIV.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies