BELADICE - Eduard Heger chce zvýšiť kvalitu vzdelávania na Slovensku a prilákať sem šikovných ľudí zo zahraničia. Podľa Jána Košturiaka z inovačnej siete INOVATO máme už množstvo subjektov, ktoré dosahujú svetovú úroveň.
Slovensko vyčlení z plánu obnovy 600 miliónov eur na podporu inovácií. Premiér Eduard Heger (OĽaNO) to uviedol počas festivalu inovácií INOFEST 2021, ktorý sa v piatok konal v Beladiciach neďaleko Nitry.
Podľa Hegera je podpora inovatívnych firiem a technológií prioritou vlády, aj preto by sa ňou mal zaoberať orgán vytvorený priamo na Úrade vlády. „Vytvoríme silný sekretariát, aby sme zintegrovali a zjednotili koordináciu inovácií a vytvorili jednoduchý a transparentný a hlavne férový systém. Chcem na to osobne dohliadať. Iba ak budeme do tejto oblasti investovať, môžeme zo Slovenska spraviť modernú krajinu. Vieme, aké kroky treba spraviť z hľadiska legislatívy a investícií,“ skonštatoval premiér.
Kvalitné vzdelávanie
Vláda sa chce podľa jeho slov v najbližšej budúcnosti zamerať predovšetkým na zvýšenie kvality vzdelávania a prilákanie mozgov zo zahraničia. „Naším cieľom je dostať k nám kvalifikovaných profesorov, ktorí budú rotovať. Chceme pritiahnuť úspešných Slovákov a zároveň vysielať našich študentov na kvalitné školy. Je dôležité, že na to máme peniaze, ale je potrebné mať aj kvalitné vybavenie univerzít a zabezpečiť ich spojenie s inovatívnymi firmami“. Investície by preto mali smerovať do vybavenia univerzitných parkov a kampusov i priamo pre ľudí, ktorí chcú prísť na Slovensko.
Podľa organizátora podujatia Jána Košturiaka z inovačnej siete INOVATO je už dnes na Slovensku množstvo inovatívnych firiem, ktoré dosahujú svetové parametre. „Kostrou tejto oblasti je automobilový priemysel, čo je výhoda aj nevýhoda. Je potrebné to diverzifikovať. Preto som rád, že dnes už vidíme silné inovačné skupiny v strojárstve, to je mechatronika, smart systémy, digitalizácia, automatizácia, mikroelektronika a výroba čipov. Je tu tiež obrovská oblasť zelených technológií. Existuje veľká skupina Slovákov, ktorí sa dokázali presadiť vo svete a chcú sa vrátiť a spolupracovať s touto krajinou. Vracajú sa nám študenti a doktorandi a prinášajú ďalšie odbory,“ uviedol.
Prečítajte si tiež: Kollára hnevajú drahšie potraviny a energie. Nechce, aby ľudia živorili
Podľa jeho slov by však bolo chybou venovať sa iba technologickým inováciám. Veľmi dôležitou oblasťou v budúcnosti bude aj sociálna oblasť. „Treba si uvedomiť, že nové technológie vyradia určité skupiny ľudí na okraj spoločnosti, a tých bude treba opätovne integrovať.“
Plány ministerstva školstva
Do vzdelania chce, samozrejme, investovať tiež ministerstvo školstva. Jeho šéf Branislav Gröhling (SaS) nedávno potvrdil, že z plánu obnovy pôjde 15 miliónov eur hlavne pre žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia a žiakov ohrozených školským neúspechom.
Celkovo sa zamerajú na 4 typy investícií. Budú sa týkať pomocných vychovávateľov do materských škôl, podpory školských klubov, doučovania v školách a napokon neštátneho sektora.
K téme: Gröhling prezradil, kam pôjdu prvé milióny z plánu obnovy
Financie z plánu obnovy majú okrem iného smerovať na výstavbu a prestavbu materských škôl, odstránenie dvojzmennej prevádzky v školách, digitalizáciu či debarierizáciu škôl.
Štvrtá výzva je zameraná na neštátny sektor.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies