BRATISLAVA - Eduard Heger potvrdil, že cieľom kriminálnych živlov je nabúrať poriadok v štáte.
Aktualizované 16. septembra 18:32
Ako uviedol po rokovaní Bezpečnostnej rady štátu premiér Eduard Heger, rokovanie zvolal v reakcii na "mimoriadne znepokojujúci" vývoj v orgánoch činných v trestnom konaní. Doplnil, že vznikne odborná pracovná skupina, ktorá bude riešiť obnovu dôvery v právny štát. Zdôraznil, že na vzniku skupiny je v koalícii zhoda.
Fungovanie v bezpečnostných zložkách
"Vláda v takejto situácii musí a bude konať. Preto sme dnes na Bezpečnostnej rade schválili vznik odbornej pracovnej skupiny na obnovu dôvery v právny štát," uviedol Heger.
Od pondelka (20. septembra) bude nepretržite zasadať. Pre vládu a parlament pripraví návrhy zmien pre zlepšenie fungovania bezpečnostných zložiek.
„Zmeny budú zamerané na profesionalitu, bezúhonnosť, kompetencie jednotlivých aktérov a revíziu Trestného zákona a Trestného poriadku. Povedané zjednodušene, z orgánov činných v trestnom konaní musíme vypudiť mafiu,“ vyhlásil predseda vlády.
V skupine budú zástupcovia súdov, prokuratúry, ministerstiev a ďalších inštitúcií podľa štatútu Bezpečnostnej rady. Premiér vyzval tiež poctivých prokurátorov, policajtov a sudcov, aby boli aktívni v obrane práva a nedali sa zastrašiť.
Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) má naďalej jeho dôveru. „Som rád, že Bezpečnostná rada štátu sa rozhodla zauditovať a nájsť bez výnimky všetky chyby, ktoré mohli nastať v trestných konaniach a krivení spravodlivosti,“ ocenil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina).
Súvisiaci článok: Súd poslal do väzby aj štvrtého vyšetrovateľa NAKA Štefana Mašinu
Boj proti korupcii
Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) poukázala na to, že boj s korupciou nie je ľahký. Podporila všetkých čestných ľudí v orgánoch činných v trestnom konaní. Úlohou vlády je podľa nej pomôcť im systémovými zmenami.
Minister financií a šéf OĽaNO Igor Matovič označil vznik pracovnej skupiny za "buchnutie po stole". „Máme chyby v systéme, ktoré potrebujeme rýchlo identifikovať a zjednať nápravu,“ povedal. Načrtol, že zmenami by mohlo byť napríklad jednoznačné oddelenie právomocí Generálnej a Špeciálnej prokuratúry, úprava použitia paragrafu 363 či aj skrátenie väzby. Nevylúčil, že navrhnuté legislatívne úpravy budú schvaľovať v skrátenom legislatívnom konaní.
Vojna policajtov
Zasadnutie bezpečnostnej rady zvolal premiér po tom, ako tento týždeň Úrad inšpekčnej služby zadržal štyroch vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry a dočasného riaditeľa inšpekcie.
Obvinili ich zo zneužívania právomoci verejného činiteľa, dvoch policajtov zároveň aj v trestnej veci takzvaného ovplyvňovania pravdivosti výpovedí svedkov. Stíhaní majú byť väzobne, rozhodnutia súdu zatiaľ nie sú právoplatné.
Situáciou v bezpečnostných zložkách sa má v piatok (17. septembra) na mimoriadnom rokovaní zaoberať aj Výbor Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť.
Prečítajte si tiež: Prokurátor obvinil dočasne povereného šéfa inšpekcie Scholza
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies