BRATISLAVA - Ľudia, ktorí sa zúčastnia na celoplošnom testovaní a budú mať potvrdenie o negatívnom výsledku, budú môcť od pondelka žiť relatívne slobodne. Citlivosť antigénových testov je oproti očakávaniam dvojnásobná. Ukázali to výsledky testovacej štúdie Fakultnej nemocnice Praha Motol, ktoré na stredajšej tlačovej konferencii predstavil predseda vlády Igor Matovič.
Čaká nás celoplošné testovanie
Podľa predsedu vlády SR negatívni ľudia s certifikátom si budú môcť ísť nakúpiť napríklad do obuvi. V prípade pozitívneho výsledku odchádzajú ľudia do desaťdňovej karantény. Na Slovensku bude v sobotu 31. októbra a nedeľu 1. novembra od 7:00 do 22:00 celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19. Ak budú ľudia dodržiavať abecedné poradie na odberných miestach, nebudú sa podľa premiéra tvoriť dlhé rady. Dodal, že v niektorom z odberných miest sa, samozrejme, môžu vytvoriť.
Seniori nad 65 rokov nemajú podľa Matoviča zakázané ísť na testovanie. Ak chcú, môžu ísť. V prípade, že im vedia blízki zabezpečiť nákupy a viac-menej nikde nechodia, odporúča im ostať doma.
Vláda SR na dnešnom rokovaní schválila predĺženie zákazu vychádzania od pondelka 2. novembra do nedele 8. novembra, a to od 5:00 do 1:00 nasledujúceho dňa.
Mohlo by vás zaujímať: Zákaz vychádzania bude platiť do 8. novembra! Vláda SR informovala aj o výnimkách
Podľa zverejneného uznesenia vlády kabinet odporúča hlavnému hygienikovi vydať vyhlášku pre zamestnávateľov či prevádzkovateľov, aby si mohli pýtať potvrdenie o negatívnom výsledku pri vstupe do ich objektov. Na to, či to môžu požadovať a či to nie je porušenie GDPR, premiér povedal, že to sú otázky na právnikov.
Čo sa týka antigénového testu, tak predtým sa rátalo s citlivosťou okolo 30 percent, štúdia ukázala, že ich senzitivita je 67 %. Z výsledkov štúdie tiež vyplýva nulová chybovosť pri určení falošnej pozitivity.
Podľa premiéra sú výsledky tejto štúdie mimoriadne cenným argumentom na to, že celoplošné testovanie má zmysel. Antigénový test je podľa neho výborný doplnok na plošné a veľmi rýchle identifikovanie ľudí, ktorí majú najväčšiu vírusovú nálož, a teda najväčší predpoklad byť najinfekčnejšími. "Zlatým štandardom popri tom zostáva klasické PCR testovanie," povedal Matovič.
Určí aj bez príznakov
Štúdia tiež dokázala, že každý pacient, ktorého zachytil antigénový test a vyhlásil za pozitívneho, je aj v skutočnosti pozitívny. "To, čo je ešte veľmi zaujímavé z tejto štúdie je, že až 44 percent pacientov, ktorí nemali žiadne príznaky, zachytil aj tento antigénový test," povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí s tým, že je to mimoriadne vysoké číslo.
Zaberajú aj počas liečby
Potvrdzuje sa podľa neho aj to, že sú tieto testy približne dva dni pred nástupom príznakov dobre použiteľné na detekciu ochorenia COVID-19 a tiež počas piatich dní klinických príznakov, keď sa ochorenie rozvíja. Ide teda o približne sedemdňové diagnostické okno.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies