Výskumníci z Číny vytvorili jednoatómové kovy s hrúbkou len jednej 200 000-tiny priemeru ľudského vlasu. Ide o úspech, ktorý pomôže vytvoriť výskum v novej sfére dvojrozmerného (2D) výskumu kovov, čím sa tiež spustí materiálová inovácia.
Táto štúdia bola vykonaná výskumníkmi z Fyzikálneho inštitútu Čínskej akadémie vied (IOP) a bola publikovaná v najnovšom čísle akademického časopisu Nature.
Od objavu jednovrstvového grafénu v roku 2004 spôsobili 2D materiály revolúciu v našom chápaní materiálov a priniesli prelomy vo fyzike kondenzovaných látok a materiálovej vede. Za posledných 20 rokov sa zoskupenie 2D materiálov rýchlo rozšíril, vrátane stoviek experimentálne dostupných 2D materiálov a takmer 2000 teoreticky predpovedaných materiálov.
Vytvorenie 2D kovov bolo mimoriadne náročné kvôli silným kovovým väzbám medzi atómami vo všetkých smeroch, vysvetlil Zhang Guangyu, vedúci vedec výskumného tímu IOP. Pomocou van der Waalsovej metódy stláčania v atómovom meradle sa tímu podarilo vyrobiť rôzne 2D kovy, vrátane bizmutu, cínu, olova, india a gália.
„Hrúbka týchto kovov je len jedna milióntina listu papiera A4 a jedna 200-tisícina priemeru ľudského vlasu. Ak by sme 3-metrovú kovovú kocku roztiahli na jednoatómovú vrstvu, pokryla by celý Peking,“ uviedol Zhang.
Medzinárodní recenzenti označili tento objav za významný pokrok v oblasti 2D materiálov. Du Luojun, člen výskumného tímu, dodal, že objav vypĺňa dôležitú medzeru v tejto oblasti a prispeje k ďalšiemu teoretickému aj technologickému rozvoju.
„Tak ako 3D kovy stáli pri zrode veku medi, bronzu a železa, 2D kovy môžu formovať ďalšiu etapu ľudskej civilizácie. Ich využitie siaha od ultra-mikro-nízkoenergetických tranzistorov cez vysokofrekvenčné zariadenia a priehľadné displeje až po ultracitlivé senzory a vysoko účinnú katalýzu,“ uzavrel Zhang.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies