BRATISLAVA – Príjmy slovenských vysokoškolákov patria v Európskej únii medzi najnižšie.
Priemerný mesačný hotovostný príjem slovenského vysokoškoláka v roku 2011 totiž predstavoval 254 eur, zatiaľ čo príjmy anglických vysokoškolákov sú až päťnásobne vyššie. Poukazuje na to vo svojom najnovšom Ekonomickom týždenníku analytický tím Poštovej banky na základe údajov prieskumu Eurostudent, ktorý bol ukončený v roku 2011.
Slovenskí vysokoškoláci, ktorí bývajú u svojich rodičov, si až tri pätiny zo svojho príjmu zarobia vlastnými silami. Ďalších 29 % ich príjmu predstavuje hotovosť, ktorú dostanú od rodičov. "Tí, ktorí počas štúdia neopustia 'hniezdo', zvyčajne získavajú od svojich rodičov viac než len peniaze. A to napríklad bývanie, či stravu zadarmo. Na príspevky z verejných zdrojov sa študenti príliš spoliehať nemôžu, nakoľko tie sa na ich príjme podieľajú len 2 %," konštatuje analytička Poštovej banky Eva Sadovská. Podľa jej slov v porovnaní so študentmi z iných krajín sa tak slovenskí vysokoškoláci musia obracať viac, keďže podiel peňazí zarobených vlastnými silami je u nás najvyšší.
Nižší mesačný príjem ako vysokoškolskí študenti na Slovensku vykazujú už len študenti z piatich európskych ekonomík. Menej mesačne zarobia študenti v Litve, Česku, Chorvátsku, Rumunsku a na Malte. "Pri porovnávaní príjmov však treba brať do úvahy aj druhú stranu mince. Životná úroveň študentov v danej krajine totiž nezávisí len od výšky ich príjmu, ale aj od cenovej hladiny v krajine," podotýka Sadovská.
Naopak, najvyšší mesačný hotovostný príjem majú podľa prieskumu Eurostudent študenti v Anglicku, Dánsku, Portugalsku, Írsku a Švédsku.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies