BRUSEL/ BRATISLAVA - Európska komisia v roku 2020 prijala Strategický rámec EÚ pre Rómov, ktorého cieľom je poskytnúť všetkým Rómom príležitosť naplno využiť svoj potenciál.
Predstavitelia Európskej komisie si pripomenuli státisíce rómskych obetí holokaustu, ktoré trpeli a boli zavraždené počas nacistického režimu. Informuje o tom spravodajca TASR v Bruseli. V spoločnom vyhlásení, pod ktoré sa podpísali predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, podpredsedníčka eurokomisie pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová a eurokomisárka pre rovnosť Helena Dalliová, sa uvádza:
„Nikdy nesmieme zabudnúť na prenasledovanie Rómov počas holokaustu. A nemôžeme zatvárať oči ani pred výzvami a diskrimináciou, ktorej rómska menšina stále čelí."
Z domova: K čomu vyzýva minister Jaroslav Naď členov strany SaS?
V podobnom duchu ako predstavitelia eurokomisie sa vyjadril na sociálnej sieti aj náš minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok.
„Holokaust zanechal hlboké stopy na tvári Slovenska [🇸🇰] . Popri osudoch slovenských Židov sa často zabúda na systematické vyvražďovanie Rómov, ku ktorému dochádzalo počas druhej svetovej vojny. Preto je dôležité, že si deň [2️⃣] . august pripomíname ako Pamätný deň obetí rómskeho holokaustu," uviedol.
„Rómsky holokaust bol v našej spoločnosti zabudnutý a ignorovaný, čoho dôsledky cítime dodnes, nakoľko rómske komunity stále čelia predsudkom a diskriminácii. K perzekúciám, vraždám či popravám Rómov pritom dochádzalo aj na území dnešnej Slovenskej republiky," pokračoval šéf našej diplomacie.
Minister Korčok v závere svojho vyjadrenia tiež pripomenul, že ak sa nepoučíme z histórie, zopakuje sa znovu.
„Máme povinnosť pripomínať si aj túto súčasť našich dejín, pretože len tak sa môžeme z histórie poučiť. Pri tejto príležitosti vzdávam úctu všetkým Rómom, ktorí zahynuli počas druhej svetovej vojny a taktiež oceňujem ich aktívne zapojenie do protifašistického odboja ako aj účasť v Slovenskom národnom povstaní," vzdal zároveň úctu Rómom.
Zo sveta: António Guterres: Pokúšame šťastie, kým stojíme na prahu jadrovej vojny
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies