Gruzínsko zažíva rastúci nepokoj, keď vláda premiéra Irakliho Kobachidzeho oznámila pozastavenie rokovaní o členstve v Európskej únii (EÚ), čo vyvolalo protesty naprieč krajinou.
Demonštrácie v hlavnom meste Tbilisi a ďalších mestách Gruzínska sa postupne vyhrotili po tom, ako vláda vyhlásila, že na štyri roky zmrazí proces integrácie do EÚ.
Odmietnutie volieb prehlbuje krízu
V nedeľu situáciu eskalovalo odmietnutie premiéra Kobachidzeho vyhlásiť nové parlamentné voľby. Na otázku o opakovanej voľbe rázne odpovedal: „Samozrejme, že nie.“ Dodal, že „zostavovanie novej vlády na základe výsledkov parlamentných volieb z 26. októbra bolo ukončené“.
Opozícia však hlasovanie naďalej odsudzuje. Prezidentka Salome Zurabišviliová, ktorej funkčné obdobie sa končí tento mesiac, označila výsledky volieb za nelegitímne a požiadala ústavný súd o ich anulovanie.
Vládna strana Gruzínsky sen medzitým nominovala krajne pravicového Michaila Kavelašviliho na post prezidenta. Opozícia aj mnohí občania však výrazne nesúhlasia s touto nomináciou.
Ohlas z medzinárodného prostredia
EÚ a ďalšie štáty, ako Francúzsko, Veľká Británia či Ukrajina, varovali gruzínske orgány pred eskaláciou násilia. Nový šéf zahraničnej politiky EÚ, Kaja Kallas, vyzval na ukončenie represií voči občanom.
Od začiatku nepokojov bolo zatknutých najmenej 150 ľudí. Medzinárodná komunita, vrátane Spojených štátov a EÚ, vyjadrila podporu protestujúcim a odsúdila použitie sily voči demonštrantom. USA dokonca pozastavili strategické partnerstvo s Gruzínskom.
Gruzínski diplomati a štátni zamestnanci sa pripojili k odporu voči vládnej politike. Viac ako 200 diplomatov upozornilo, že zmrazenie členstva v EÚ je v rozpore s ústavou a môže viesť krajinu do medzinárodnej izolácie.
Ruská reakcia
Kremeľ sa k protestom priamo nevyjadril, ale bývalý prezident Dmitrij Medvedev označil situáciu za pokus o revolúciou.
Budúcnosť Gruzínska na križovatke
Gruzínsko, ktoré sa od rozpadu Sovietskeho zväzu v roku 1991 usilovalo o integráciu so Západom, je momentálne na križovatke. Rozhodnutie vlády môže mať dlhodobé následky pre geopolitické smerovanie krajiny. Zástancovia európskej integrácie zdôrazňujú, že zachovanie dialógu s EÚ je kľúčové pre demokratickú a prosperujúcu budúcnosť Gruzínska.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies