Svetový deň duševného zdravia je významnou udalosťou, ktorú si každoročne pripomíname desiateho októbra. Tento deň bol vyhlásený Svetovou federáciou za duševné zdravie (WFMH). Hlavným zámerom je zvyšovanie povedomia a zároveň upozorňovanie na opodstatnenosť a význam témy duševného zdravia jednotlivcov, ako aj celej spoločnosti.
Témou Svetového dňa duševného zdravia 2023 je„Duševné zdravie je univerzálne ľudské právo.“ Cieľom je zlepšovanie vedomostí, zvyšovanie povedomia a podpora akcií, ktoré chránia duševné zdravie každého človeka ako univerzálne ľudské právo. Duševné zdravie je základným ľudským právom pre všetkých ľudí. Každý, ktokoľvek a kdekoľvek sa nachádza má právo na najvyššiu úroveň duševného zdravia. V tom má byť obsiahnuté: právo na ochranu pred rizikovými faktormi duševného zdravia, právo na dostupnú, ale aj kvalitnú zdravotnú starostlivosť, ako aj právo na slobodu a začlenenie do komunity.
Dobré duševné zdravie je mimoriadne dôležité a je neoddeliteľnou súčasťou celkového zdravia, zároveň podmieňuje pocit duševnej pohody. Súčasná situácia vo svete v oblasti duševného zdravia však naznačuje stúpajúci trend ľudí s ťažkosťami psychického charakteru, pričom sa jedná o čoraz väčší počet jedincov z vekovej kategórie dospievajúcich a mladých ľudí. Čo sa týka situácie na Slovensku, podľa spracovaných údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) psychiatrické ambulancie v roku 2021 vykonali takmer 2 milióny vyšetrení (1 918 976) s diagnostikovanou psychickou poruchou. Pritom najčastejším dôvodom ambulantnej psychiatrickej liečby boli afektívne (32 % všetkých vyšetrených osôb) a neurotické stresom podmienené a somatoformné poruchy (27 % osôb).
Posledné informácie a údaje z oblasti duševného zdravia nám jasne naznačujú, že je potrebné venovať tejto téme mimoriadnu pozornosť. RÚVZ so sídlom v BB s cieľom zvyšovať povedomie v problematike duševného zdravia pripravil prednášku „Prevencia Alzheimerovej choroby“, ktorá sa zameriava na faktory životného štýlu a základné piliere zdravého fungovania mozgu, ktoré podporujú kognitívne činnosti a pôsobia ako prevencia pred rozvinutím Alzheimerovej choroby.
K tejto téme boli doteraz zrealizované 3 prednášky, pričom cieľovou skupinou boli jedinci v seniorskom, ale aj produktívnom veku. V najbližšom období sú plánované aj ďalšie prednášky na tému Prevencia Alzheimerovej choroby pre klientov domovov dôchodcov a domovov sociálnych služieb.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies