KAZAŇ - Vladimir Putin na rozšírenom samite BRICS vyzval na vytvorenie alternatívneho medzinárodného platobného systému, ktorý by eliminoval vplyv dolára ako politickej zbrane. Rusko navrhlo model transakcií v národných menách členských krajín BRICS, aby sa znížila závislosť od západných finančných systémov. Tento krok však vyvolal zmiešané reakcie, najmä od Brazílie a Indie.
Vladimir Putin otvoril rozšírený samit Brics výzvou na vytvorenie alternatívneho medzinárodného platobného systému, ktorý by mohol zabrániť USA používať dolár ako politickú zbraň.
Oneskorenie platieb v obchodnom styku s významnými partnermi Ruska, ako sú Čína alebo Turecko, kde sú banky pod tlakom západných regulačných orgánov, aby kontrolovali transakcie s Ruskom, sa stalo hlavným problémom ruských spoločností a bánk.
Rusko pred samitom načrtlo alternatívny platobný systém v národných menách krajín BRICS, ktorý by zahŕňal nový systém zasielania správ a sieť národných komerčných bánk prepojených navzájom prostredníctvom centrálnych bánk krajín BRICS.
"Táto otázka je dnes veľmi dôležitá. Jednou z kľúčových otázok je problém osád," povedal Putin na tlačovej konferencii po samite. Vo štvrtok sa skončil samit tento krajín BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika), ktorý organizovalo Rusko.
Vladimír Putin otvoril rozšírený samit Brics výzvou na vytvorenie alternatívneho medzinárodného platobného systému, ktorý by mohol zabrániť USA používať dolár ako politickú zbraň. V komuniké zo samitu sa však uvádza, že v otázke alternatívneho platobného systému sa dosiahol len malý pokrok.
Putin na samite v ruskom meste Kazaň povedal: "Dolár sa používa ako zbraň. Naozaj vidíme, že je to tak. Myslím si, že je to veľká chyba tých, ktorí to robia." Povedal, že takmer 95 % obchodu medzi Ruskom a Čínou sa v súčasnosti uskutočňuje v rubľoch a jüanoch.
Snaha o de-dolarizáciu svetového hospodárstva znepokojuje niektorých členov Brics, najmä Brazíliu a Indiu, ktorí nechcú, aby sa ich rýchlo sa rozrastajúci klub stal výlučne pročínskym a protizápadným.
Putin uviedol, že na uľahčenie vzájomných platieb v národných menách by sa mohol použiť existujúci systém finančných správ, ktorý vytvorila ruská centrálna banka, ako aj podobné systémy prevádzkované ostatnými centrálnymi bankami krajín BRICS. "Zatiaľ však nevymýšľame žiadny samostatný spoločný systém. To, čo už máme, je vcelku postačujúce," povedal Putin.
Generálny tajomník OSN António Guterres tiež pricestoval v pondelok neskoro a v ušiach mu znela kritika z Ukrajiny za to, že si našiel čas na to, aby z New Yorku priletel na stretnutie s ruským lídrom, na ktorého medzinárodný trestný súd vydal zatykač. Ukrajina sa sťažovala, že Guterres sa v júli odmietol zúčastniť na mierovej konferencii o Ukrajine.
Guterresov hovorca zdôraznil, že neustúpi od žiadneho zo svojich dlhodobých postojov k nezákonnosti ruskej invázie na Ukrajinu a že to dá jasne najavo vo svojich verejných aj súkromných vyjadreniach. Hovorca dodal, že sa uplatňujú osobitné ustanovenia, ktoré umožňujú generálnemu tajomníkovi OSN stretnúť sa so svetovými lídrami, na ktorých bol vydaný zatykač.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies