MOSKVA - Ruský prezident Vladimir Putin podpísal aktualizovanú jadrovú doktrínu, ktorá znižuje hranicu pre použitie jadrových zbraní a rozširuje okruh hrozieb, ktoré by mohli vyvolať ruskú reakciu. Nový dokument zahŕňa aj situácie, kde by Rusko považovalo útoky konvenčnými zbraňami na svoje územie alebo na spojencov za oprávnené pre jadrovú odpoveď. Tento krok prichádza po informáciách o povolení amerických raketových útokov na ruské územie zo strany administratívy prezidenta Bidena.
Ruský prezident Vladimir Putin v utorok varoval Spojené štáty a znížil hranicu pre jadrový úder len niekoľko dní po tom, čo administratíva Joea Bidena údajne povolila Ukrajine vystreliť americké rakety hlboko do Ruska.
V aktualizovanej doktríne, oficiálne známej ako "Základy štátnej politiky v oblasti jadrového odstrašovania", sa uvádzajú hrozby, ktoré by Rusko, najväčšiu jadrovú mocnosť na svete, prinútili uvažovať o použití takýchto zbraní.
Základnou zásadou doktríny je, že použitie jadrových zbraní je krajným opatrením na ochranu suverenity krajiny. Vznik nových vojenských hrozieb a rizík podnietil Rusko k spresneniu podmienok použitia jadrových zbraní.
Zmenená doktrína najmä rozširuje okruh krajín a vojenských aliancií, na ktoré sa vzťahuje jadrové odstrašovanie, ako aj zoznam vojenských hrozieb, ktorým má takéto odstrašovanie čeliť. Okrem toho sa v dokumente uvádza, že Rusko bude odteraz považovať akýkoľvek útok nejadrovej krajiny podporovanej jadrovou mocnosťou za spoločný útok. Moskva si tiež vyhradzuje právo zvážiť jadrovú odpoveď na útok konvenčnými zbraňami ohrozujúci jej suverenitu, rozsiahle vypustenie nepriateľských lietadiel, rakiet a bezpilotných lietadiel zameraných na ruské územie, ich prekročenie ruských hraníc a útok na svojho spojenca Bielorusko.
Podľa predchádzajúcej doktríny, ktorá bola stanovená vo vyhláške z roku 2020, môže Rusko použiť jadrové zbrane v prípade jadrového útoku nepriateľa alebo konvenčného útoku, ktorý ohrozuje existenciu štátu.
Medzi ďalšie inovácie patrilo považovanie akéhokoľvek konvenčného útoku na Rusko zo strany nejadrovej mocnosti podporovanej jadrovou mocnosťou za spoločný útok. Akýkoľvek hromadný letecký útok lietadlami, riadenými strelami a bezpilotnými lietadlami, ktoré by prekročili hranice Ruska, by tiež mohol vyvolať jadrovú reakciu.
"Agresia proti Ruskej federácii a (alebo) jej spojencom zo strany akéhokoľvek nejadrového štátu s účasťou alebo podporou jadrového štátu sa považuje za ich spoločný útok," uvádza sa v doktríne.
Kremeľ uviedol, že Rusko považuje jadrové zbrane za prostriedok odstrašenia a že cieľom aktualizovaného textu je dať potenciálnym nepriateľom jasne najavo, že v prípade útoku na Rusko je odveta nevyhnutná.
Rusko a USA spolu kontrolujú 88 % jadrových hlavíc na svete. Putin je hlavným ruským rozhodovateľom o použití ruského jadrového arzenálu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies