Ruský prezident Vladimír Putin opäť slovne nešetril Spojené štáty. V stredu ich kritizoval za to, že poskytli Ukrajine pôžičku vo výške 20 miliárd dolárov, ktorá má byť krytá zmrazenými ruskými aktívami. Moskva to nazvala krádežou a pohrozila odvetnými opatreniami. Dotknúť sa majú aj Západu.
Ministerstvo financií USA v utorok poskytlo Ukrajine pôžičku vo výške 20 miliárd dolárov, ktorá bola financovaná zo zabaveného ruského majetku. Ide o súčasť širšieho úsilia skupiny G7 o posilnenie obranyschopnosti Ukrajiny.
„Tieto finančné prostriedky - zaplatené z neočakávaných príjmov pochádzajúcich z vlastného imobilizovaného ruského majetku - poskytnú Ukrajine rozhodujúcu infúziu podpory pri obrane jej krajiny pred nevyprovokovanou agresívnou vojnou,“ citoval denník New York Post šéfku amerického ministerstva financií Janet Yellenovú. Ide o súčasť úverovej iniciatívy vo výške 50 miliárd dolárov, na ktorej sa dohodli lídri G7.
Podľa denníka Kyiv Independent je cieľom tohto opatrenia zabezpečiť, aby Ukrajina mala finančné zdroje, ktoré potrebuje na udržanie svojho hospodárstva a obrany.
Tento krok však nahneval moskovských predstaviteľov. Podľa agentúry AFP ruský prezident Vladimír Putin povedal, že ide o krádež. Ruské ministerstvo zahraničných vecí sa údajne nechalo počuť, že má „dostatočné kapacity a páky na to, aby v rámci odvety zabavilo aktíva západných krajín, ktoré patria pod jeho jurisdikciu.“
Ministerstvo financií v Moskve dodalo, že výnosy za zmrazené západné aktíva v Rusku použije na „podporu regiónov a hospodárskeho rozvoja krajiny“.
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken medzitým začiatkom decembra oznámil, že Ukrajina dostane 50 miliárd dolárov z výnosov zo zmrazených ruských aktív v držbe Spojených štátov a Európskej únie. Uviedol, že tento prevod je súčasťou koordinovaného úsilia USA a EÚ na podporu Ukrajiny.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies